SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 6 Kişi

Bugün 210 Kişi

Toplam Ziyaretçi 926252 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yazar
Yazar Abdülaziz KIRANŞAL
 
 
 
Makale Tarihi :  02.12.2019
Müslüman gençler için istikamet bildirgesi
Her daim istikamet üzere ol ve bil ki istikamet üzere olmak, Allah’ın bir Müslüman’a verebileceği en büyük nimetlerden birisidir. Bugün Müslümanlar olarak sorunumuz, mal, makam, mevki, yetki, güç ve sayı sorunu değil, istikamet sorunudur. Bugün sorunumuz emrolunduğumuz gibi dosdoğru olma, doğrularla birlikte olma ve doğru yolda kalma sorunudur. Bugün sorunumuz masa, kasa ve nisa karşısında istikameti koruyamama sorunudur.
 
İstikamet üzere olmak, imandan sonra dünya ve ahiret için en büyük azıktır. Çünkü bir sahabe Peygamber Efendimize (s.a.s.), “Ya Rasûlallah! Bana İslam hakkında öyle bir nasihatte bulun ki artık başka bir soru sormaya ihtiyacım kalmasın” dedi. Efendimiz (s.a.s.) o sahabeye buyurdu ki: “İnandım de sonra da istikamet üzere ol! Bu sana yeter.” (Tirmizi)
 
İnsanlar senden keramet beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük keramet istikamet üzere olmaktır. İnsanlar senden başarı beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük başarı istikamet üzere yaşamaktır. İnsanlar senden zafer beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük zafer istikamet üzere ölmektir. Sakın aklından çıkarma! İstikametini kaybedenin kaybedecek başka bir şeyi kalmamıştır.
 
Bil ki istikamet üzere olmak en zor işlerdendir. Çünkü parayı bulunca değişmemek ve istikameti korumak zordur. Bir makama gelince eğilmemek, bükülmemek ve istikamet üzere dik durmak zordur. İstikameti tercih edip, rahatı, lüksü ve konforu reddetmek zordur. İstikametten ayrılmamak için bedel ödemeyi göze alabilmek zordur. İstikamette kalabilmek için hakkı söylemek zordur. Sen yine de istikamet üzere ol! Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Her ne kadar tam olarak yerine getiremeseniz bile istikamet üzere olun.” (İbni Mâce)
 
Asla niyetini bozma! Çünkü istikamet ancak niyet bozulunca bozulur. Çünkü Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki: “Kalp istikamet üzere olmadan kişinin imanı istikamet üzere olamaz. Dil istikamet üzere olmadan da kişinin kalbi istikamet üzere olamaz.” (Müsned)
 
Ölçüyü koru! Çünkü ölçüyü kaybedersen istikametini de kaybedersin. Ölçü, Kur’an ve sünnettir. Bu ölçüye uymayan her çizgi yamuktur. Her şahıs sapmıştır. Her fikir bozuktur. Her proje yalandır. Her strateji yanlıştır. Her umut boştur. Her heyecan geçicidir. Harcanan her zaman kayıptır.
 
Sakın unutma! Eğer öncü olmak istiyorsan, önde olmak istiyorsan, örnek olmak istiyorsan istikametini koru. Çünkü İslam’da öncülerden Huzeyfe b. Yeman (r.a.) diyor ki: “İstikamet sahibi olunuz, o zaman herkesten önde bulunursunuz; eğer sağa sola yalpalarsanız tam bir dalâlete saptınız demektir.” (Buhari)
 
Fikirde ve idealde istikameti koru. Zoru görünce çizgiyi bozma! Yolun sonu görünmeyince de yoldan çıkma! "Çünkü asıl marifet, yük altında ve hizmet esnasında sadık, sağlam ve istikamet üzere kalabilmektir. Yoksa çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsülerinde kahramanlık satmak kolaydır." (Necmettin Erbakan)
 
Kim, kiminle olursa olsun! Sen istikamet üzere olanlarla ol! Çünkü Allah, istikamet üzere olanlarla beraberdir. Kim, kimi severse sevsin. Sen, istikamet üzere olanları sev. Çünkü Allah, istikamet üzere olanları sever.
 
İstikamet üzere ol ve asla korkma! Çünkü yegâne güç ve kudret sahibi Cenab-ı Allah buyuruyor ki: “Rabbimiz Allah´tır deyip de istikamet üzere dosdoğru yolda yürüyenler için ne bir korku vardır, ne de onlar üzüntü çekeceklerdir. İşte onlar, cennet ehlidir. Amellerinin karşılığı olarak orada ebedî kalacaklardır.” (Ahkaf, 13-14)
 
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İhtiyacın zaruret sayılması ve faizli kred ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İlahiyat-medrese vuruşturulması ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Gören Göz, İşiten Kulak, Anlayan Bir Gönül ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Kişisel Gelişim Üzerine ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Selefi Düşüncenin Genetik Kodları ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Müslüman gençler için istikamet bildirgesi ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İnsanları Sadece Allah’a Çağırmak Varya ! ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Zihni Dönüşenin Zihniyeti Olur ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Helal Akreditasyon Kurumu ne yapıyor..? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Sinan ULU
 DİKKAT ! TÜRKİYE BİR HUKUK DEVLETİDİR. ...
............................................
 

Limonlu Suyun Sırrı !
03.01.2019

Kaybedilen Savaş BONZAİ !
03.01.2019

İŞTE ACI BİBERİN SAĞLIĞA FAYDALARI
03.01.2019

Psikolojinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda
17.08.2018

Çocuğunu seven okusun !
17.08.2018

Besin Alerjisi Olanlar İçin Yiyecekleri Test Eden Cihaz
17.08.2018

“Kırmızı et fiyatlarında sürekli artışın kök sebepleri ve Çözümler”
17.08.2018

1000’lerce yıl öteden gelen sağlık : ‘‘PROBİYOTİKLER’’
17.08.2018

İşte Her Gün Yumurta Yediğinizde…
17.08.2018

"Rize şekeri" üretimine başlanıyor..
17.08.2018

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2010 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.