SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 4 Kişi

Bugün 351 Kişi

Toplam Ziyaret 1.037.909  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Başk.
Yazar Selahaddin ALIÇ
 
 
 
Makale Tarihi :  01.09.2020
Sağlığımız ve Baharatlar
Değerli okuyucularım; Sizlerden gelen suallerinize cevap verebilmek için ,faydalı olacağına inandığım, baharatlarla ilgili derlediğim bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Dileğim ilaç kullanma alışkanlığımıza ara vermenizdir. Umut ediyorum ki pek çok okuyucumun faydalanacağı  bilgiler oluşmuştur. Hepinize sağlıklı ve güzel günler diliyorum.
 
Tarih boyunca baharat ve şifalı bitkiler besinlere tat ve koku vermek için kullanılmış. Bu besinler yiyeceklere kendilerine has koku ve/veya zenginleştirici tatlar verir. Bitkilerden ayrılan baharat ve şifalı bitkiler sağlığımızı korumanın doğal araçlarıdır. Baharatlar çeşitli rahatsızlıklar, diyabet, obezite ve kanser gibi  hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların büyük kısmı  birer kaynak olmuştur..
 
Tarçın: Tarçın hakkındaki en yeni bilgi, kan şekerini düşürmesiyle ilgilidir. Şu günlerde gittikçe artan obezite ve diyabet salgınını düşündüğümüzde bu oldukça önemli. Aslında çok sayıda bitki ve fitokimyasal kan şekerini düşürebiliyor, ancak çoğu bu işi vücuda bazı zararlar vererek yapıyor. Tarçın ise öyle değil. Yapılan çalışmalar sonucunda tarçında bulunan yeni bir fitokimyasal olan chalconepolmerler’in hücrelerdeki glukoz (şeker) olumlu yönde çalıştırdığını ve kan şekerini dengede tuttuğunu göstermekte. Anı zamanda bu fitokimyasallar çok güçlü antioksidantlar.  Tarçın ağrıya, kas ve eklem sertleşmesine iyi gelebilir.Tarçında, antimikrobiyal özelliğe sahip bileşkeler olduğundan dolayı vücutta savaşmayı sağlayan, bakteri ve mantar gelişiminin önlenmesine büyük oranda yardımcı olan fitokimyasal mevcuttur. Tarçın ağrı, kas ve eklem sertleşmesi ve menstrual dönem (adet dönemi) rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olabilecek iltihabı önleyen bileşkeler de içerir. Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemindeki gaz problemlerini giderir.
Biliyor muydunuz ?  Tarçın tozu işlenme sırasında içindeki çoğu temel yağı kaybeder, dolayısıyla kullanımı pek faydalı değildir. Dolayısıyla tarçını bütün, toz haline getirilmemiş bir şekilde almak daha sağlıklıdır.
 
Tarcın şekerini dengeleyen içecek:   Tarçının kan şekerini düşürmesi ve karşılaşılabilecek sorunların hafifletilmesi amacıyla kullanabileceğiniz son derece sağlıklı ve basit hazırlanan bir tarif: 3 yuvarlak yemek kaşığı dolusu dövülmüş tarçını yarım ile birçay kaşığı kabartma tozu (eğer sodyum sizin açınızdan sorun oluşturuyorsa daha az) ile 950 cc ‘lik bir kavanoza koyup, içini kaynar suyla doldurduktan sonra oda sıcaklığında kendi halinde soğuyana kadar bekletin. Sıvıyı süzerek başka bir kaba alıp kalan tortuyu atabilirsiniz. Ardından kavanozun ağzını kapatın ve buzdolabına kaldırın. Her gün bu sıvadan dört kez bir bardak için .
Bir ile üç hafta sonra, günde bir ya da iki bardağa düşebilirsiniz. Diyabet hastaları da bu karışımdan faydalanabilir ancak kullanmaya günde bir ya da iki bardakla başlamalı ve her hafta başında bir bardak artırarak uygulamaya devam etmelidirler, bunu yaparken de kan şekerini yakın takip altında tutarak kullandıkları ilaç ya da insülin dozları ve kan şekeriyle ilgili doktorlarıyla bağlantıda olmalıdırlar.
 
Karanfil : Karanfilin tedavi edici özellikleri uçucu yağında yatar ki, oldukça uzun bir süredir diş ağrısı ilacı olarak kullanılmaktadır. Karanfil aslında Baharat Adaları (Endonezya) menşeli bir ağaç türünün kurutulmuş, henüz açmamış çiçek tomurcuğudur. Karanfil küçük bir çiviyi andırır ki aslında ismi de buradan gelmektedir, “clavus” Latin dilinde “çivi” demektir. Karanfil metabolizmayı hızlandıran baharatlar arasındadır.
 
Sıcacık iki tarif :  İçine dört karanfil konan kırmızı lezzetli bir elmanın kaynatılmasıyla kendinize enfes bir enerji verecek bir kış tatlısı hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda karanfili sütle hafif kaynattığınızda kış ayları için içinizi ısıtacak muhteşem bir içecek hazırlayabilirsiniz. İçine bir adet kabuk tarçın da atmaya ne dersiniz ?
 
Karanfil bakteri ve virüsleri öldürür:  Çeşitli çalışmalarla karanfilin antiseptik (mikrop karşıtı) ve anestetik (ağrı hissini azlatan) olarak kullanılmasını onaylamıştır. Seattle Washington Üniversitesi Eczacılık Fakültesi doçentlerinden Gary Emler tarafından, “Karanfil besinleri taze tutar çünkü içindeki temel aktif bileşke ogenol’dür ki bu madde uzun bir süredir bakteri ve virüsleri öldürmesiyle bilinir” açıklaması yapılmıştır. Yakın tarihte gerçekleştirilen bir araştırmada ise suda çözünen karanfilin deri kanseri üzerindeki koruyucu etkisi araştırılmış ve karanfil solüsyonunun antikanserojen (kanser oluşumunu engelleyen) etkisinin olduğu keşfedilmiştir.
 
Zencefil:  Zencefil özellikle tükürüğü artırarak hazmı kolaylaştırabilir. Zencefil özü mide bulantısı için çok ideal bir çözümdür, ki kesinlikle işe yarar.Yapılan araştımalardan birine göre zencefil deniz tutmasına karşı mide bulantısı için kullanılan bazı ilaçlardan çok daha fazla işe yaramaktadır. Gingerol zencefildeki keskin ve lezzetli tadı veren maddedir ve fitokimyasal veri tabanını da bir antiemetik (bulantı giderici) olarak listelenmiştir. Bunun anlamı mide bulantısı ve kusmayı önleme özelliğine sahip olmasıdır.
 
Zencefil sabah görülen rahatsızlıklarda faydalı: Zencefil hakkında insanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu besinin antitümör etkisinin bulunduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu da göstermiştir ki bu, etkin bir antimikrobiyal (mikrop karşıtı) ve antiviral (virüs karşıtı) maddedir. Yapılan incelemeler gastrointestinal (sindirim) sistem, kardiyovasküler sistem, ağrı ve ateş üzerindeki olumlu etkisini de göz önüne sermiştir. Limonlu, güzel, sıcak bir zencefil çayının her türlü duygu değişimine karşı da muhteşem bir ev yapımı ilaç olmasına hiç şaşmamak gerekir.
 
Zencefile ne zaman hayır ?:  Zencefilin yan etkileri çok azdır ancak yine de kullanırken dikkatli olunması gereken notlar vardır. Zencefilin diğer ilaçların emilimlerini artırması olasıdır. Örneğin, zencefili uyku hapıyla aynı anda alırsanız, daha uzun süre uyursunuz. Bunun nedeni zencefilin ilacın emilimini artırmasıdır. Zencefil tıpkı aspirin gibi kan sıvılalaştırıcı bir etkisi vardır, bu özelliğinden dolayı onu Coumadin ve hatta aspirin gibi diğer pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte kullanmamanızda fayda var.
 
Unutmayınız ki: Doğal ürünler,yerinde vede dengeli kullanıldığı hallerde her zaman için faydalı ve sağlıklı ürünlerdir. Her zaman sağlığınız güzel, ömrünüz bereketli olsun değerli okuyucu dostlarım.                  
 
 
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Kulluk bir bütündür, vazifenin küçüğü de b ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Kudüs’ün kurtuluşu için sesli düşünüyoruz ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 Koronavirüs'e çareyi bilim ve akıl üretece ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Görüneni Bilmeden Görünmeyen Bilinmez ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Kuran Kimleri Çarpar ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Küfür ehli İslam’dan intikamını tasavvufla ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Kur’an’da Olmayan Peygamberin Hayatında Ol ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Anlaşılmak İçin Konuşmak ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Kaderi Anlamak Üzerine.. ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Çekin Ellerinizi Kadın'ın Üzerinden ! ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Faydasız İlimden Allah'a Sığınırım ! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Uyuşturucu Gibi Gıda "FAST FOOD" ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.