SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 3 Kişi

Bugün 10 Kişi

Toplam Ziyaretçi 992665 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  01.10.2020
Nebi, resul ve peygamber
‘Resul’ ve ‘nebi’ kelimeleri arasında fark var mıdır?
 
Bizim kulaktan dolma öğrendiğimiz şu idi: Yeni bir kitapla ve yeni bir şeriatla gelmiş olan peygamber resuldür. Böyle olmayıp önceki bir resulün kitabını ve şeriatını anlatan ve uygulayan peygamber ise nebidir. Yani daha büyük ve önemli olan resuldür.
 
İşin içine girince bu tanımlamanın kitabi bir tanımlama olmadığını, hatta üzerinde bir ittifak bulunmadığını, her nasılsa böyle söyleyen birisini, sonra gelenlerin aynen tekrarladıklarını, bununla birlikte başka şeyler söyleyenlerin de olduğunu gördük. Sanıyorum bazı alimleri böyle düşünmeye sevk eden sebeplerden biri şu hadistir: ‘Ebu Zer Resulüllah’a nebilerin sayısını sordu. ‘Yüz yirmi dört bindir’ buyurdu, resullerin sayısını sordu. ‘Üç yüz on beştir’ dedi’. Oysa bu hadis, üzerine böyle bir kabulün oturtulamayacağı kadar zayıftır, sahih olan hadisi şerif ise şöyledir: ‘Bir adam, ey Allah’ın resulü, âdem nebi midir diye sordu. ‘Evet, Allah’ın konuştuğu ve öğrettiği bir nebidir’ buyurdu… Peki, kaç tane resul vardır diye sordu, ‘üç yüz on beş’ buyurdu. Yani bu hadislerden sözü edilen sonuçlar çıkmaz. O halde fark için başka deliller aramamız gerekir. Sahih olan hadisi şerifteki ‘kaç tane resul vardır’ sözü, ‘böyle Âdem gibi ‘gönderilmiş’ kaç tane peygamber vardır’ diye anlaşılmalıdır.
 
‘Resul’ de ‘nebi’ de Kuranıkerim’de, hatta bazen beraberce kullanıldığına göre aralarında elbette fark olmalıdır. Ancak bu farkın ne olduğu naslarla bildirilmemiştir. O zaman bir ucu gayb olan böyle konularda akılla bir sonuca varılamaz, sadece ayetlerden ve varsa hadisi şeriflerden işaretlerle bir şey söylenebilir. İlgili hadisi şeriften söz ettik. O halde bu iki kavramın Kuranıkerim’deki kullanışlarına bakarak aralarındaki farkı bulmaya çalışacağız.
 
Kelime anlamı itibariyle resul, özel bir görevle ‘gönderilen’ demektir. Nebi de iki farklı kökten (nebe’ ya da nebve) olması hesaba katıldığında haber getiren ya da şanı ve kadri yüce olan demektir. Her iki kelimenin de Türkçe’ye ‘peygamber’ diye çevrilmesi doğrudur. Ancak Türkçe’deki Peygamber’in aslı Farsça haber getiren anlamında ‘peyâm-ber’dir ve bu nebi kelimesine daha uygundur. Sonuçta nebi ve resul kelimelerinin ortak paydası Allah’tan haber getiren elçi olmalarıdır.
 
Kuranıkerim’de zikredildikleri yerlerde şu özelliklerle anıldıklarını görürüz:
 
Resul (ç: Rusül ya da mürselîn): İnsanlara Allah’ın ayetlerini okuyan, onları tezkiye eden/eğiten, onlara kitabı, hikmeti ve bilmedikleri başka şeyleri öğreten 2/151, kendisine iman ve itaat edilmesi gereken 3/32, ona itaatin Allah’a itaat sayıldığı 4/80, kendisine kitap indirile 4/136, gayb bildirilen 3/179 eyçidir.
 
Muhammed (sa) bir resuldür 3/144, İsa 5/75. Nuh 7/61, Musa 7/104, Harun 20/47, Lût 26/162, Yunus 37/139 da resuldür. Bunların pek çoğu aynı zamanda ‘nebi’ olarak da nitelenmiştir. Mesela Muhammed’e (sa) hem resul hem nebi denmiştir 7/157.
 
Resulün haramı helali belirleme yetkisi vardır 9/27. Hidayeti ve hak dini getirendir 9/33. Her ümmete resul gönderilmiştir 10/47. Resuller bazı özellikleriyle birbirinden üstün olabilirler 2/253. Kıyamette şahit olarak toplanacaklar 9/109, ve onlara görevlerini ne kadar ifa ettikleri sorulacak 7/6. Ulü’l-azm olanları 46/35 vardır. Kuranıkerim’de ‘resul’ için söz konusu edilen özelliklerin başlıcaları bunlardır.
 
Peygamberlerden başka kralın elçisi için 12/50, Melekler için 6/61, 19/19, Cibril için 69/40 ve Sebe’ Kraliçesi’nin elçisi için de 27/35 ‘resul’ kelimesi kullanılmıştır.
 
Nebi’ye (ç: Enbiya, nebiyyûn) gelince:
 
Onlara da vahiy 2/136, 46, kitap ve hüküm verilmiştir 2/213; 19/30. Onlara iman ve itaat edenler öbür dünyada nebilerle sıddıklarla şüheda ile beraber olacaklardır 4/69, 2/77. Demek ki orada nebilik öne çıkmaktadır. Bazı nebiler de bazısından üstündür 17/55. Resulüllah hatemü’l-enbiya/nebilerin sonuncusudur 33/40. Kıyamette nebiler getirilecek ve görevlerini ne kadar ifa ettikleri onlara da sorulacaktır Zümer/39 69. Ayrıca tazim ve tebcil sadedinde ‘biz ona nübüvvet verdik’ denir 6/89, ama ‘risalet verdik’ denmez. Kuranıkerim’de pek çok yerde kâfirler tarafından öldürüldüğü söylenenler istisnasız hep nebilerdir 2/91.
 
İbrahim 19/41, Musa 19/51 ve Muhammed (sa) ‘nebi’dirler, ama aynı zamanda ‘resul’dürler. (Hepsine selam olsun).
 
Peki bunlardan çıkarılacak sonuç ne olur? Hangisi daha önemlidir? Onu da pazar günü görelim inşallah.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Dövme, vejetaryenlik, kurban ve müşrik ile ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Tasavvuf rezilliklere göz yummayı onaylar ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Peygamberi Anmak mı Anlamak mı? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm?ın ve Îman Etmenin Ne Demek Olduğunu ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İslami Hareketler Panislamizm Fundamentali ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Dinsiz Dindar Gençlik Yetiştirmek Sadece B ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 ?Siz Hâlâ Orda mısınız?? ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 10 maddede Müslüman gencin günlük programı ...
............................................
 Yazar
 Selim ÇORAKLI
 Aceleci, cahil ve zalim! ...
............................................
 Yazar
 Muhammed ÖZKILINÇ
 Demokrasi = Helvadan Put ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Sağlığımız Nasıl Bozuluyor ? ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
15.09.2020

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
15.09.2020

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
15.09.2020

Acı biber'in 14 faydası
15.09.2020

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
15.09.2020

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
15.09.2020

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
03.06.2016

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
01.06.2016

Islak Mendil Gerçeği.
26.05.2016

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
27.05.2016

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2020 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.