SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 1 Kişi

Bugün 53 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1025838 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yazar
Yazar Sema MARAŞLI
 
 
 
Makale Tarihi :  01.03.2021
Ailede Şefkat Dili Eğitimleri
Günümüzde evlilik kurumunu yıpratmak için çok tuzaklar var. Evlilikler gittikçe azalıyor, boşanmalar artıyor.
 
Bekar gençler evlilik beklentilerini gerçeklik üzerine değil, dizi ve filmlerdeki gördükleri senaryo ile kurgulanmış bir dünya üzerine kuruyorlar genellikle.
 
Tabii bir de evlilikler üzerine olumsuz etki eden sosyal medya var. “Kocişim, totişim, bebişim aman da bana neler almış ne sürprizler yapmış…” görgüsüzlüğü ve kadın elinde maymun olmuş sosyal medya kocaları… Ne kadar kötü örnek olduklarının farkında olsalar bir an önce iyi olur. Sosyal medyada egolarını tatmin etmeye çalışanlar aile kurumuna ve insanların psikolojilerine ne kadar zarar verdiklerini görüp çekilseler  memlekete büyük hayır işlemiş olurlar.
 
Bir koca karısının doğum gününde evi süslemiş. Karısı yerlere gül yaprağı serpmedi diye surat asmış. Kadın sosyal medyada görüyor yere gül yaprağı serpildiğini.
 
Sosyal medyada gördüklerini kendi evliliklerinde bulamayan bazı kişiler eşi tarafından hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor ve haksızlığa uğramış olma düşüncesi ile öfkeleniyor. Oysa sosyal medyada ondan daha çirkin kadının kocası, karısına neler neler yapıyor… Kıyaslamalar başkasının karısına ya da kocasına iç çekip bakmalar… Kişileri kendi evliliğinde mutsuz ve hayatında şükürsüz yapıyor.
 
Sahtelik üzerine gerçeklik kurulamaz. Hayallerle evlenen gençler büyük hayal kırıklıkları ile kısa zamanda ayrılmaya kalkıyorlar. Bu yüzden artık gerçekten işin uzmanları tarafından evlenecek çiftlere evlilik eğitimleri yapmak gerek.
 
Sevgi emek ister, evlilik de sorumluluk ister. Evlenecek çiftlerin bu sorumluluğa hazır olmaları lazım. Evlilik eğitimlerinde; dinimizin dikkat çektiği kadın-erkek cinsiyet farklılıklarına göre hareket etmek, iletişim becerileri, duygu kontrolü, evlilikte çıkabilecek problemler ve çözüm yolları, cinsel eğitim… gibi konularla gençler evliliğe hazırlanmalı.
 
Karı-koca problemlerini çözmeyi bilmeyince birbirlerine sürekli incitici bir dil kullanabiliyorlar. Eşini yaralayan kendi mutlu olamaz. Çiftlerin konuşurken nasıl bir dil kullandıklarına dikkat etmesi lazım. Sert bir dil kırar; şefkatli bir dil onarır, sevgiyi yeşertir. Aile bir savaş alanı değil, sevgi bahçesi olmalı. Dikenlere takılmadan gülleri koklamayı öğrenmeli karı-koca.
 
İnsanın hayatının şekillenmesinde anne-babası en önemli etkendir. Fakat günümüzde çocukları ailelerden daha çok çevre ve medya yetiştiriyor. Küçükken televizyon önünde saatleri geçen minikler oradaki bütün zararlı mesajları alıyorlar. Öncelikle çocukları TV den ve sosyal medyadan mümkün olduğu kadar uzak tutmak lazım. Aslında en güzeli evlerden TV leri atmak. Artık internetten istenilen program izlenebiliyor. Bu şekilde çocukları korumak ve ailece zaman geçirmek daha çok mümkün olabilir.
 
Aileler toplumu yetiştiren çocukları yetiştiriyor fakat bu konuda almış oldukları bir eğitim yok, çoğu kendi anne-babasının yaptığı hataları yaparak, çocuklarını kafalarındaki modele göre yetiştirmeye çalışıyor.
 
Çocuğun yetişmesi kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgilerle olmalı. Bunun için de evlilik öncesi ya da hemen sonrası anne-baba olmadan işin ehli kişilerden anne-babalık eğitimi alınmalı. Ya da bu konuda doğru kaynaklardan bolca okuyarak kişiler kendini yetiştirmeli.
 
Günümüz anne-babaları çocuklarını mutlu etmek adına her istediklerini yapmaya çalışarak, onlara sorumluluk vermeyerek, kuralsız çocuklar yetiştirme modelini benimsiyorlar genellikle. Bununla ilgili yazılmış kitaplar genç annelere yanlış yollar gösteriyor. Çocuğu kuralsız yetiştirmek ona yapılacak en büyük kötülüktür. Bazen kötülük merhamet sosuna bulanır. Fazla merhamet maraz doğurur. Çocuğu aşağılamadan, sevgili kesmeden, değer verdiğini göstererek şefkatle disipline etmek çocuğun mutlu bir yetişkin olması için gerekli.
 
Özellikle “Ben Nesli” denen ve her şeye hakkı olduğunu zanneden “narsist” bir nesil geldiğini söylüyor uzmanlar. Kendine tapan birinden şefkat dili beklemek, merhamet ummak zaten nafile bir çabadır. Benmerkezci birinin keyfi isteklerini kabul etmemek de onun tarafından şiddet diye tarif edilebilir.
 
Bir de bütün bunların yanında medyada kadın ve erkeği birbirine düşman eden çalışmalar hızla yayılıyor. Aileler bu tuzaklara karşı uyarılmalı ve sevgiyi öncelemek için neler yapılmalı bu konuda bilgi verilmeli.
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İslâmî finans konusunda iki önemli eser ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İsrafı ancak mümin bir bilinç önleyebilir ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 İnancımızla ilgili Uyarılar ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’da Resulün İzini Sürmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm’ı Seçmek Ya da Masallara İnanmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Aslında Hepimiz Biraz Şamanist Biraz Müslü ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İslam’ı Temsil Yeteneğini Kaybeden Müslüma ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Beyinsizlerin (süfeha) İman Ettiği Gibi m ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ramazan Cennete Hazırlıktır.. ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Cennet'teki Mutsuzluk... Cehennem'deki Huz ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Korkular, niyetleri deşifre eder... ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Ramazan ve Duyarlı Müslüman ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.