SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 7 Kişi

Bugün 76 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1003197 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  17.11.2020
Tasavvuf rezilliklere göz yummayı onaylar mı?
Evet, bâtın zahirden, manevi dünya maddi dünyadan kıyaslanmayacak kadar büyüktür. İşin görünmeyen kısmında bir değil binlerce dünya vardır. Bu dünyalara dalmak, insana ilginç bilgiler ve haz verebilir, bu mümkündür. Ancak bunun insanı nereye götüreceği belli olmaz. Tabir caiz ise, ucu yukarıya sabitlenmiş bir ipe tutunmadan derin bir kuyuya inen birisi artık hiç çıkamayabilir. Onun için en büyük sufilerden olan İmam Rabbani bile bâtın ilmini keşif ve ilham olarak tanıttıktan sonra bunlarla elde edilen bilginin hatalı olabileceğini söyler ve bunun zahir, yani tefsir, hadis ve fıkıh gibi, onun tabiriyle doğrudan peygamberlik mişkâtından alınmış ilimlere ters düşmesi halinde, bu ters düşme kıl kadar bile olsa keşif ve ilhama asla itibar edilmeyeceğini ve atılacaklarını söyler. Ölçü budur ama bugün bunu nazarı itibara alan tarikatlar çok değildir.
 
Mağrib ve Moritanya gibi İslam ülkelerinde bu ölçüye nispeten itibar edilir. Oralardaki tasavvufi hareketler alimlerin de katıldığı, ilmi öne alan mekteplerdir. Onlardan başka Esed öncesi Suriye nispeten öyle idi. Mısır, Hindistan, Pakistan, İran ve Türkiye gibi ülkelerde ise durum çok vahimdir. Mısır’da devlet İhvan’ın, yani ilmî İslam’ın katline bir sufi şeyhi olan Ali Cuma’dan fetva almıştır. Abdunnasır, Enver Sadat ve Hüsnü Mübarek zulümlerini tarikatları destekleyip onların da desteklerini alarak sürdürebilmişlerdir. Esed, Suriye’deki katliamının hatta kendi resmine secde edilmesinin cevaz fetvasını halen Genel Müftüsü ve bir tarikat şeyhi olan Ahmed Hassûn’dan almaktadır. O halde İmam Rabbanî’nin ölçüsüne ihtiyaç vardır.
 
Rahmetli Hasan Celal Güzel’in bizzat kendisinden dinlemiştim: ‘Demirel’le birlikte çalışıyoruz, seçimler yaklaşıyor. Cemaatlerden ve tarikatlardan farklı sesler çıkıyor. Ben bizi desteklemeyecekler diye endişeleniyorum. Sıkıntımı Demirel’e açtım. Elini omuzuma koydu ve canını sıkma genç politikacı, onun halli kolay. Seçim tam yaklaşınca her birine bir parça ekmek atarsın mesele hallolur dedi. İçimden Demirel’in bu aşağılamasına çok kızdım, ama sonucun onun dediği gibi olduğunu görünce de sukut’u hayale uğradım’ demişti.
 
Şimdi tarikat adına bugün yapılan rezilliklere gelelim. Kan dondurucu; adam müridinin on iki yaşındaki kızını alıyor, cinsel sarkıntılıklar yapıyor. Bunun kaçıncı olduğu ve ne kadar sürdüğü de belli değil. Kızın babası, efendi yapmışsa bir hikmeti vardır, karşı çıkarsak çarpılırız gibi düşüncelerle bir şey diyemiyor. Mesele duyulunca da bu adam kızın babasına şöyle söylüyor ve bununla da alçaklığını yüz katına çıkarıyor: ‘Meseleyi ifşa etme, sen Allah’ın büyük bir nimetine mazhar oldun, sen bir Hz. Ebubekir olmak istemez misin?’ Yani ben peygamber makamındayım, nasıl Hz. Ebubekir senin kızın yaşındaki kızını Hz. Peygamber’e verdi ise sen de bana vermiş oldun gibi bir şeytanlığa başvuruyor. Bir başkası, şeyhine; efendim rüyamda Allah’ı gördüm, tam senin şeklinde idi, diyor, şeyh efendi de kafasını sallayarak olabilir, doğrudur diye teyit ediyor. Bir diğeri, tecellide görüldü Allah, ‘ete kemiğe büründüm, ‘Efendi’ diye göründüm’ buyurmuştur, diyebiliyor. Bir başkası erkek ve kadın müritlerine feyiz pompalamak için bademleme yapıyor ve birçoğu da şeyhe hizmet etmek en büyük ibadettir edebiyatını geliştirerek müritlerini kendine hizmet ettiriyor, mülküne mülk katıyor. Tabii ki, hizmet ettirme yerine hizmet edenlerin olduğunu da biliyoruz. Ama onların sesi çıkmıyor. Resulüllah’ın (sa) yolculukta arkadaşlarına hizmet ettiği bir sırada birisinin gelip ona, bu topluluğun efendisi yani reisi kimdir diye sorunca ‘topluluğun efendisi onlara hizmet edendir’ buyurmuşlardı.
 
Daha yakınlarda okudum, müritlerinden ve siyasetten çok nasipler elde etmiş bir ‘cemaat’ın hocası, kul hakkının affı hiç mi mümkün değildir sorusuna şöyle cevap veriyordu: Ödenemeyen kul hakkını affettirmenin tek yolu Allah için cihad ederken şehit olmaktır. Bugün de bizim Allah için çalışmakta olan kurumlarımıza destek olmanız bunun yoludur. Bu yolda iken ölürseniz Allah için cihad ederken şehit olmuş ve her türlü günahınızı affettirmiş olursunuz.
 
Şimdi çizgisi şeriatın zahiri olan tarikatların bu rezilliklere ses çıkarmaması ile kızına sarkıntılık edilen o adamın ses çıkarmaması arasında ne fark vardır? Tarikatlara ve tasavvufa söz gelmesin diye her türlü gayrimeşruluğa göz yumulmasına bu din müsaade eder mi? Ulemanın da aman, tarikat düşmanı damgasını yemeyelim konumunda olmaları ilme yakışır mı? Yeter ki, munsıf olsunlar, tasavvufa değil gayrimeşruluklara düşman olsunlar.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Örtünme, ziynet ve giysiler ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Emaneti Ehline Vermek Ya da Kıyameti Bekle ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Hak İle Bâtılı Karıştırmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Neopagan Bir Gelenek: Noel Kutlaması ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Demokrasiyi İslam’a Kucaklatanlar ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Sakın Kimseye Güvenme ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ruha Dönüş Çağrısı ...
............................................
 Yazar
 Asiye TÜRKAN
 Geldik! Gitmemeye imkân var mı? ...
............................................
 Prof.Dr.
 Mustafa TAYAR
 Bağışıklık sistemini güçlendirelim ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Sağlığımız ve Kozmetik Ürünler ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
15.09.2020

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
15.09.2020

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
15.09.2020

Acı biber'in 14 faydası
15.09.2020

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
15.09.2020

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
15.09.2020

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
03.06.2016

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
01.06.2016

Islak Mendil Gerçeği.
26.05.2016

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
27.05.2016

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2020 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.