SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 4 Kişi

Bugün 83 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1003204 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yazar
Yazar Abdülaziz KIRANŞAL
 
 
 
Makale Tarihi :  17.11.2020
10 maddede Müslüman gencin günlük programı
Müslüman genç, güne sabah namazı ile başlar. Namazdan sonra bir müddet Allah’ı zikreder. Tevbe, istiğfar ve muhasebe yapar. Dua için özel bir vakit ayırır. Duasında özellikle, Kur’an’da peygamberler tarafından yapılmış örnek dualara ve Efendimizin (s.a.s.) tavsiye ettiği muhafaza ve sığınma dualarına özel bir yer verir. Namazdan sonra muhakkak bir miktar Kur’an okur. Kur’an’ı tefekkür ederek okumaya gayret eder.
 
Müslüman genç, sabahın ilk vakitlerinde o gün neler yapması gerektiğine dair muhakkak bir plan ve program çıkarır. Çünkü plan aynı zamanda aktif bir duadır. Yani plan yapmak demek, “Ya Rabbi ben bugün şunları yapmak istiyorum ve bunun içinde ilk adım olan planımı yaptım. Bana bu planı hayata geçirebilecek iradeyi ve fırsatı nasip eyle” diye fili bir dua yapmak demektir. Plansız bir gün, şeytanın tuzakları için ona gerekli zamanı ve fırsatı vermek demektir. Plansız bir gün heba edilmiş bir gün demektir. Plansız bir gün gafletle geçirilmiş bir gün demektir.
 
Müslüman genç, bu planlamasını yaparken öncelikler sıralamasına dikkat eder. Yani önceliği neyse zihnin en dingin olduğu, vaktinin en geniş ve rahat olduğu zamanı ona ayırır. Şahsi ders, iş ve görevlerin dışında her gün bu plan içinde muhakkak şunlar bulunur:
 
Bir: Kur’an çalışması:
Müslüman genç her gün muhakkak Kur’an’ı anlama ve araştırma çalışmaları yapar. Bu çalışma notlamaya, tefsirlere müracaat etmeye, anlamaya ve araştırmaya dayalı bir çalışmadır.
 
İki: Hadis ve sünnet çalışması:
Sünnet, Müslüman gencin hayat programıdır. Bu çalışma Allah’ın gönderdiği kitabın Peygamber (s.a.s.) tarafından nasıl anlaşılıp uygulandığına dair araştırma, inceleme ve hayata uygulama çalışmasıdır.
 
Üç: Sahabe hayatı çalışması:
Bu çalışma da Allah’ın gönderdiği Peygamberi sahabe efendilerimiz nasıl anladılar ve nasıl örnek aldılar çalışmasıdır. Sahabe efendilerimizin hayatı, bizim için sorunlarımızın çözümü adına aradığımız cevapları bulabileceğimiz ve İslam anlayışımızı tazeleyebileceğimiz bir kütüphane ortamı gibidir.
 
Dört: Günlük rutin okuma programı:
Bu çalışma, uzmanlaşmak istediğimiz alanla ilgili yapacağımız okumalardan oluşur. Müslüman genç, günde en az yüz sayfa okumaya gayret eder. Günlük yüz sayfalık faydalı bir okuma demek, birkaç yıl içerisinde iyi bir İslam davetçisi olmak için atılmış önemli bir adım demektir.
 
Beş: Notlama Çalışması:
Müslüman genç, mümkünse tüm okumalarını notlayarak yapmaya gayret eder. Çünkü notlamak demek, yazı, makale ve kitap çalışmaları için altyapının büyük bir kısmını oluşturmak demektir. Müslüman genç, evde kaldığı zamanları yazma yeteneğini geliştirmek için bir fırsata çevirir. Yazabilmek ve konuşabilmek demek, Müslüman gence İslam’a hizmet için her zaman ve şartta kullanabileceği büyük bir imkân demektir.
 
Altı: Namaz ve aile programı:
Müslüman genç namazlarını camide cemaatle kılmaya gayret eder. Mescide gidemediği günlerde mümkünse ev halkıyla cemaat yaparak, sünnetlerini, tesbihatını ve duasını ihmal etmeden kılmaya çalışır. Ev halkıyla münasebetlerde örnek bir ahlakla davranır. Her gün anne-babasının duasını almak için özel bir çaba gösterir. Çünkü ana-babanın duası alınmadan bu çalışmalar hiçbir işe yaramaz.
 
Yedi: İslami görev ve sorumluluk programı:
Müslüman genç evdeyken de her türlü teknolojik imkân kullanılarak İslami vazifeleri yerine getirir. Tebliğ, davet, emr-i bi’l maruf ve neyh-i ani’il münker gibi vazifeler, günaha düşmemek şartıyla internet ve sosyal medyayı mükemmel bir şekilde kullanarak yapar. Dijital ortamlardaki ders ve sohbetleri kaçırmaz. Sosyal medya paylaşımlarını tebliğ, davet ve salih amel bilinciyle yapar, faydalı tavsiyelerde bulunur. Dizi, filim ve bilgisayar oyunlarıyla vaktini heba etmez.
 
Sekiz: İnfak programı:
Müslüman genç, adeta tek başına bir yardım kuruluşu gibi hareket eder. Önce kendi akraba ve yakınlarından başlayarak, mahallesinde ve çevresindeki ihtiyaç sahiplerini tespit eder. Onların dertleriyle dertlenir ve ihtiyaçlarının giderilmesi için köprü olmaya gayret eder. İhtiyaç sahipleriyle infak etmek isteyenleri buluşturur. Maddi imkâna sahip tanıdıklarını arayarak tespit ettiği ihtiyaç sahiplerine veya güvendiği yardım kuruluşlarına yönlendirir.
 
Dokuz: Temizlik ve spor programı:
Müslüman genç, temizliğine ve sağlığına da mümkün olduğu kadar dikkat eder. Mümkünse günlük yapılabilecek bir spor çeşidiyle hantallığın ve tembelliğin önüne geçer.
 
On: Muhasebe programı:
Müslüman genç, her akşam bir nefis muhasebesi yaparak gününü gözden geçirir. Planlarının ne kadarını hayata geçirebildiğini kontrol eder. Günahları varsa tevbe eder. Kul hakkına girmişse helalleşir. Eksikleri varsa yarınki planları arasına kaydeder.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Örtünme, ziynet ve giysiler ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Emaneti Ehline Vermek Ya da Kıyameti Bekle ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Hak İle Bâtılı Karıştırmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Neopagan Bir Gelenek: Noel Kutlaması ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Demokrasiyi İslam’a Kucaklatanlar ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Sakın Kimseye Güvenme ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ruha Dönüş Çağrısı ...
............................................
 Yazar
 Asiye TÜRKAN
 Geldik! Gitmemeye imkân var mı? ...
............................................
 Prof.Dr.
 Mustafa TAYAR
 Bağışıklık sistemini güçlendirelim ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Sağlığımız ve Kozmetik Ürünler ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
15.09.2020

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
15.09.2020

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
15.09.2020

Acı biber'in 14 faydası
15.09.2020

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
15.09.2020

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
15.09.2020

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
03.06.2016

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
01.06.2016

Islak Mendil Gerçeği.
26.05.2016

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
27.05.2016

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2020 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.