SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 8 Kişi

Bugün 116 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1014745 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.
Yazar Mustafa TAYAR
 
 
 
Makale Tarihi :  01.01.2021
Bağışıklık sistemini güçlendirelim
Viral hastalıklardan korunmak veya hastalık seyrini en hafif şekilde atlatabilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük önem taşır. Virüslere karşı koruma kalkanı olarak rol oynayan bağışıklık sistemini olumlu ve olumsuz etkileyen pek çok faktör vardır.
 
Bu faktörlerin başında genetik yatkınlık gelmekte ve onu çevre izlemektedir. Stres, kötü beslenme, alkol, uykusuzluk, radyasyon, hava kirliliği gibi etkenler bağışıklık sitemini olumsuz etkilemektedir. Stres, tek başına bağışıklık sistemini baskılayarak enfeksiyon etkenlerinin üremesini kolaylaştıran en önemli risk faktörlerindendir. Bağışıklık sitemini güçlendiren en önemli etkenlerden biri dengeli beslenmedir. Yetersiz beslenme bağışıklık sistemini bozmakta, fonksiyonlarını baskılamakta ve enfeksiyon riskini artırmaktadır.
 
Sınırlı veya tek yönlü beslenme gibi aşırı beslenme de bağışıklık sistemini olumsuz etkilemektedir. Sürekli sınırlı beslenmenin insanlarda hastalığın  şiddetini, obez bireylerde ise enfeksiyon görülme sıklığını arttırdığı gösterilmiştir. Ayrıca sigara kullanımı da bağışıklık sistemini bozan en önemli etkenler arasında sayılmaktadır  Erken yaşlanmaya ve vücudun savunmasız kalmasına sebep olduğu için aktif veya pasif içici olmamak gerekir. Bu nedenle sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır.
 
Koronavirüs ortaya çıkmak için ne bekler?
 
Biri hapşırdığında, havaya içerisinde virüs barındıran yaklaşık 30-40 bin küçük partikül dağılır. Koronavirüslerin hedefi akciğerlerdir. Covid-19, ortaya çıkmak için insanların yaşlanmasını, bağışıklığın zayıf düşmesini, beslenme eksikliklerini veya stres durumunu bekler. Çoğu insanda stres durumunda neden virüslerin ortaya çıktığı ve insanların hasta oldukları sorusunun cevabı da budur.
 
Bağışıklık sistemini etkin güçlendirici faaliyetler olarak; dengeli beslenme, düzenli egzersiz, düzenli uyku sayılabilir.
 
Beslenme dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Vücudumuzun protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve su olarak gruplandırılan farklı besin ögelerine ihtiyacı var. Genel olarak sağlıklı bir beslenme için şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme tercih edilmemeli, protein alımı yeterli seviyede tutulmalı, bol su tüketilmeli, lif açısından zengin turşu, yoğurt gibi fermente gıdalar tüketilmelidir. Bağırsak florası da bağışıklığı güçlendirmenin başka bir yoludur. Probiyotiklerin (fermente gıdalar) bağırsak florasını daha sağlıklı kıldığı bilinmektedir.
 
Suda eriyen ve vücudumuzda depolanmayan C vitamininin de günlük alınması gerekir.  Vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlar ve savunma sistemini güçlendirir.
 
Bağışıklık sistemini uykuyla destekleyin
 
Düzenli uyku, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın başlıca yollarından birisidir. Uyku sırasında salgılanan melatonin seviyelerinin en yüksek olduğu gece saatlerinde uykuda olmak önemlidir. Melatonin, kansere karşı bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Depresyon ve stresi azaltıp yaşam süresini arttırır, yaşlanma bulgularını azaltır. Günlük 6 saatten az uyuyan kişilerde, günlük 7 saatten fazla uyuyan kişilere göre soğuk algınlığına yakalanma ihtimalinin 4,2 kat daha fazla olduğu, 5 saatten daha az uyuyan kişilerde ise bu riskin arttığı gösterilmiştir.
 
Tüm bunların yanında pozitif olmak, doğayı, insanları ve hayvanları sevmenin de etkileri unutulmamalıdır. Olumlu düşünce, beyinde iyileştirici, mutluluk verici hormonlar olan endorfin ve serotoninin salgılanmasını sağlar. Çalışmalar, iyimser insanların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu, kronik hastalıklara daha az yakalandıklarını göstermektedir. Bu geçirdiğimiz pandemi döneminde umudumuzu yitirmeden, pozitif düşünerek, sürece olumlu tarafından bakarak istediklerimizi elde etmenin imkânsız olmadığını unutmamamız gerekir.
 
Sağlıcakla kalın, evde kalın!
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Farklı fetvalar karşısında Müslüman ve küp ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İlmin ve alimin değerli olmasının sebepler ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’a Göre Akletmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Hırs ve Takvâ ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İslami Hareketler Panislamizm Fundamentali ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İdrakleri Kısırlaştırılan Müslümanlar ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Zalim Mustazaflar” ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Hz. Ömer’in (r.a.) akraba kayırmacılığıyla ...
............................................
 Yazar
 Sema MARAŞLI
 Ailede Şefkat Dili Eğitimleri ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 De ki; Yeryüzünü dolaşın! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Günümüzde beslenme sorunlarımız ve çözüm y ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.