SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 6 Kişi

Bugün 58 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1025843 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  01.03.2021
İlmin ve alimin değerli olmasının sebepleri
Bilginin/ilmin mahiyeti söz konusu olduğunda bizim ulemamızın varlığı sınıflandırırken anlattıkları ‘âlem-i halk, âlem-i emr’ ayırımı aklımıza gelir. Âlem-i halk, ismi üzerinde yaratılanlar alemidir. Âlem-i emr ise emir âlemi emir alanı demektir. Emir hem emretme fiilini ve yetkisini hem de iradeyi, takdiri ve kararı anlatır. Bu ayırım âlem-i şehadet ve âlem-i gayb ayırımından biraz farklıdır. Çünkü gayb aleminde olup yaratılmış olan varlıklar da vardır.
 
Bu ayırım şu ayeti kerimeden alınmıştır: ‘Dikkat edin, yaratma da O’nun işidir, emir de. Âlemlerin rabbi olan Allah ne yücedir’ (A’râf 54). Konumuz açısından meseleye şunun için dikkat çekiyoruz: En azından ben öyle sanıyorum ki, bilgi/ilim denen şeyin bir ucu bizde yani âlem-i halk’ta ise bir ucu da Allah’ın âlem-i emir dünyasındadır. Böyle olan başka şeyler de vardır. Mesela ruh, akıl, hatta nur da böyledir. Bunlar âlem-i emre, yani bir ucuyla Allah’a taalluk ettikleri için bunların mahiyetini bizim tam olarak bilmemiz mümkün değildir. Özellikle ruh için Allah öyle buyuruyor: ‘Sana ruhu soruyorlar; de ki, ruh Rabbim’in emri kabilindendir ve size bilgi adına çok az şey verilmiştir’ (İsra 85). Burada hem ruhun hem de ilmin/bilginin âlem-i emirle alakası anlaşılır. Şunu demek istiyoruz: İlmin/bilginin mahiyetinin tam olarak anlaşılamaması bizim alanımızı aşıp Allah’ın alanıyla temasta olmasındandır. Onun için bilgiyi anlamada felsefe de işin içinden çıkamamaktadır. Akıl da ruh da nur da öyledir. Bunlar sanki Allah’ın dışındaki varlığın Allah’a en yakın olan ucu gibi olduklarından haklarında nihai bilgiyi edinmemiz imkânsızdır.
 
İslam alimleri Kuranıkerim’in mahluk/yaratılmış olmadığını söylerken tutundukları delillerden biri de yine bu ayırımı yapan ayeti kerimedir. Derler ki, mademki, Allah Kuranıkerim’e de ‘ruh’ demiştir (Şûra 52) ve ruh âlem-i emirdendir, âlem-i emir de âlem-i halk’ın karşıtıdır, yani yaratılmamış olan âlemdir o halde Kuranıkerim yaratılmamıştır.
 
Kuranıkerim’deki özellikle şu üç konu ilmin üstünlüğüne işaret eder. Bir, ilim Allah’ın sıfatlarından biridir. O’na ait olan sıfatın/özelliğin ‘güzel’ ve üstün olduğunda şüphe yoktur. Beşerin de O’nun isimleriyle bezenmesi bir şeref payesidir. ‘Allah’ın isimleri en güzel isimlerdir’, Esmâ-i hüsnâ. Nitekim Allah’ın, ilim ifade eden birden çok ismi vardır. Bu farklılık aynı zamanda O’nun bilgisinin de çok farklı alanlarda ve çok kuşatıcı olduğunu gösterir. O’nun Alîm, Allamü’l-ğuyûb, Âlimu’l-ğaybi ve’ş-şehade, Habîr, Hakîm, Muhît, Semî’, Basîr gibi isimleri ve sıfatları hep O’nun ilminin/bilgisinin kuşatıcılığını anlatır.
 
Kuranıkerim’de ilmin üstünlüğüne vurgu yapan ikinci konu, Âdem’e ‘isimlerin’ öğretilmesi, yani bilgi verilmesi sebebiyle onun meleklerden üstün hale gelmesi ve meleklerin ona secde/tazim etmelerinin istenmesidir. İsimlerin öğretilmesi, isim verme kabiliyetinin öğretilmiş olması demek olmalıdır. Çünkü ilim/bilgi isimlendirme ile başlar. Bu özellik olmasa insan eşyayı birbirinden ayıramaz, ayıramayınca da anlamaz.
 
Üçüncü konu, Allah’ın ilim sahiplerini şahit olarak kendisiyle birlikte zikretmesidir. ‘Allah şahittir ki, O’ndan başka ilah yoktur. Melekler ve ilim sahipleri de buna şahittirler. Allah’ın adaleti gerçekleştirmesi için bu böyledir. Ve O’ndan başka ilah yoktur, O Azîz’dir/mutlak galiptir, Hakîm’dir/her işinde hikmet vardır’ (3/18).
 
‘Adaleti gerçekleştirmesi’ ifadesi Allah’ın fiili olarak anlaşılır yani adaletin gerçekleştirilmesini isteyen Allah’tır. Bir bakıma O’nun şahitlik etmesinin gerekçesi de budur. Ama bunu ifade eden cümlenin, diğerlerinin de şahitlik ettiğini bildirdikten sonra gelmiş olması, sanki onların şahitliklerinin de adaleti gerçekleştirmede bir yerlerinin ve değerlerinin olduğuna işaret eder. Allah bile sadece kendinin şahitliğiyle yetinmemiştir.
 
Allah’ın kendinden başka ilah olmadığına şahitlik etmesi, bunun böyle olduğunu bildirmesi ve bunun delillerini yaratması iledir. Melekler de bu bilgiyi O’ndan alıp peygamberlere iletmekle buna şahitlik etmiş olurlar. Peygamberler ise bunu kabul edip ümmetlerine duyurmakla, ilim sahipleri de peygamberin öğrettiklerini ümmete anlatmakla şahit olmuş olurlar. Ve Allah bunu adalet yerini bulsun diye böyle yapmıştır. Çünkü aksine bir inanış zulüm olurdu, Allah’ın hakkı olan kulluk/ibadet başka ilahlara yapılmış olurdu. Demek ki, ilim/sağlam bilgi insanı böyle bir dereceye yükseltir. Ve demek ki, Allah’ı hakkıyla tanımayı, böylece adaleti ayakta tutmayı sağlayan sebeplerden birisi alimlerdir. Ayrıca olayın güçlü şahitlerle tam tespit edilmesidir.
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İslâmî finans konusunda iki önemli eser ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İsrafı ancak mümin bir bilinç önleyebilir ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 İnancımızla ilgili Uyarılar ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’da Resulün İzini Sürmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm’ı Seçmek Ya da Masallara İnanmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Aslında Hepimiz Biraz Şamanist Biraz Müslü ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İslam’ı Temsil Yeteneğini Kaybeden Müslüma ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Beyinsizlerin (süfeha) İman Ettiği Gibi m ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ramazan Cennete Hazırlıktır.. ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Cennet'teki Mutsuzluk... Cehennem'deki Huz ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Korkular, niyetleri deşifre eder... ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Ramazan ve Duyarlı Müslüman ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.