SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 28 Kişi

Bugün 359 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1025894 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  01.04.2021
İsrafı ancak mümin bir bilinç önleyebilir
İsraf hayatımızdaki önemli kaçaklardan biridir ve İslam ekonomisi denen bir şey varsa bunun en temel özelliklerinden biri israfın önlemesidir. Bu aslında modern ekonominin de temel meselesidir. Çünkü akıl israfın olmaması gerektiğini söylüyor. Ne var ki, kapitalizm sürekli üretip satmaya dayandığı için, sürekli tüketimin olmasını da ister. Bu noktada akılla arzular çatışır ve arzulara göre hareket edilir. Sonuçta kapitalizm haz ve israf yönünü seçer.
 
Bir mümin için ‘Allah israf edenleri sevmez’ buyrulmuş olması, meseleyi halletmeye yeter. İsraf Allah’ın verdiği her türlü değerin lüzumundan fazla ve dünyaya da ahirete de yaramayacak şekilde harcanmasıdır. Allah’ın kendi yarattığı tabiatta israfın bulunmaması da kulları için bir işarettir. Yemek israfı, su israfı, zaman israfı, lüks israfı bugün israfın en yoğun olduğu alanlardır. Birey ve yönetim aklı israfı önlemedeki başarısıyla doğru orantılıdır. Bir mümin için aklı sonuna kadar kullanmakla beraber bir de israfın haram olduğuna iman etme gibi bir yaptırım vardır. Bu ikisi birlikte bulunursa problem daha kolay hallolur.
 
Yakın gelecekte dünyanın başına daha büyük bir dert olacak konulardan biri su israfıdır. Bakın bu yargıda bile meselenin iman boyutunu eksik bırakıyor, sadece çıkar ve menfaat eksenli bir akıl yürütüyoruz. O halde buna imanı da katmak zorundayız ki, problemi halledebilelim.
 
Meseleyi dert edinen bir imam arkadaşımız, Mahmut Yılmaz Malatya’dan feryat ediyor; “Hocam biz gerekli yerlere ulaşamıyoruz, ulaştıklarımız da bizi dinlemiyor. Lütfen bu konuyu dile getirin” diyor ve kendi gözlem ve tespitlerini anlatıyor:
 
“Türkiye genelinde bütün resmi kurumlar, okullar, hastaneler, sağlık ocakları, kışlalar, müftülük ve Kur’an kursu binaları ve özellikle de sayıları 140 bini bulan camilerin lavabo ve wc’lerine bakın, yüzbinlerce musluk var. Her kurumda bir musluk arızalı olsa, kaçak su her gün orta büyüklükte bir barajı dolduracak miktara ulaşır.
 
Oysa beş yıl garantili aç kapa musluklar kullanılsa, belirli aralıklarla kurumlar kendi kontrollerini yapsa, arızalı olanlar değiştirilse, valilikler bunu takip etse. Evet bunlar yapılsa bu hoyratça israfın önü alınır diye düşünüyorum.
 
Birkaç gün önce özel elektrik dağıtım şirketi görevlileri geldi. İkamet ettiğimiz apartman dairelerinin elektrik sayaçlarını değiştirdiler. Gerekçe, on seneyi dolduran sayaçlar ekonomik olmuyormuş. Nitekim belediyeler de bazen miadını doldurmuş kanalizasyon ve su borularını yeniliyor. Bütün kurumların su şebekelerinin de böyle yenilenmesi gerekir. Bırakın on seneyi, belki kırk yıldır hala yenilenmeyen şebekeler var. Bozulma ve patlamalar olunca etrafın kırılmasıyla yapılan masraf, yenilenmesinin masrafını çok geçiyor.
 
Geçen hafta görev yapmış olduğum caminin şadırvan ve tuvaletlerindeki musluklar dondu. Açmak için komşum ile birlikte onca uğraştık ama muvaffak olamadık. Eğer bu tesisat döşenirken borulara izolasyon yapılmış olsaydı asla donmazdı.
 
Her kurumun kendi içinde, ya da hepsini birden ele alan ortak bir kontrol mekanizması kurulsa hem meselenin ciddiyeti görülmüş hem de bu korkunç israfın önüne geçilmiş olur.
 
Resmi kurumların ve özellikle de camilerin tesisatları en kaliteli yalıtım malzemeleriyle yenilenmelidir. Aksi taktirde su israfının önüne geçemeyiz. Çocuk parklarındaki salıncağın zinciri kopsa park bahçeler müdürlüğü ekipleri gelip hemen tamir ediyor. Su kaçağına sebep olan arızalar da böyle ciddiye alınmalıdır”.
 
Mahmut Hoca böyle diyor, biz de ekleyelim.
 
Camiler okullar ve Kuran kursları için bu durum çok daha vahim. Oysa israfı önlemede camiler öncülük etmelidir. Bir derenin kenarında abdest alırken bile israf etmeyin diyen Resulüllah’ın ümmeti bu evrensel mesajı alabilmiş gözükmüyor. Camilerdeki musluklar genellikle hayırseverler tarafından takıldığı için en ucuz piyasa musluklarıdır ve çok çabuk bozulurlar. Sonra akar durur. Oysa Mahmut Hoca’nın dediği gibi en kaliteli musluklar buralara takılmalı ve aç-kapa olmalıdır. Bu arada abdest alan insanımıza su israfının vahametini de anlatmalıyız.
 
Dikkatimi çeken hususlardan biri şudur: Biz hala camilerimizde abdest aldığımız mekanları bir türlü rahat, temiz ve ergonomik şekilde yapamıyoruz. Bazı yerlerde farklı girişimlerin olduğunu gördüm. Demek ki bu meseleyi dert edinenler var ama henüz tam işe yarar bir mimari şekil oluşturulamadı. Hatta alışveriş merkezleri ve hava alanı gibi yerlerde abdest mahallerine bir temizlik mekânı olarak bakmamız mümkün değil. Çekinmesek aksini söyleyeceğiz.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İslâmî finans konusunda iki önemli eser ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İsrafı ancak mümin bir bilinç önleyebilir ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 İnancımızla ilgili Uyarılar ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’da Resulün İzini Sürmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm’ı Seçmek Ya da Masallara İnanmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Aslında Hepimiz Biraz Şamanist Biraz Müslü ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İslam’ı Temsil Yeteneğini Kaybeden Müslüma ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Beyinsizlerin (süfeha) İman Ettiği Gibi m ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ramazan Cennete Hazırlıktır.. ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Cennet'teki Mutsuzluk... Cehennem'deki Huz ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Korkular, niyetleri deşifre eder... ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Ramazan ve Duyarlı Müslüman ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.