SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 15 Kişi

Bugün 275 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1026893 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  1.05.2021
Tanrıları da Allah yaratmıştır
İslam ırklar ve milletler üstü bir dindir. Ama ırkı da yok saymaz, hatta önemine işaret eder. ‘Biz sizi kavimler ve kabileler olarak yarattık ki, tanışanız’ der (Hucurat 13). ‘Tanışanız’ diye çevrilen ‘tearuf’ kelimesi, karşılıklı olarak marifetleşesiniz, bilgi alışverişi yapasınız anlamına da gelir. Demek ki, ırklar ve kavimler farklılıklarıyla farklı bilgiler, farklı kültürler üretip birbirlerine destek olmak, ortak değerleri artırmak için vardır. Medeniyetleri ırklar üstü düşünceler kurar, tek bir ırkın medeniyet kurduğu görülmemiştir. Cahil ve ilkel kavimler bu avantajı kullanamayıp ırkı birleşip yükselme değil çatışma unsuru haline getirirler.
 
İnsanlığın ulaşabileceği en üst birliktelik ümmettir. Allah, siz tek bir ümmetsiniz der. Ümmet olabilmenin önündeki aşılması gereken en son engel ırkçılıktır, kendi ırkını aşamamaktır. Müslüman kavimlerin en büyük imtihanı budur. Kısaca ümmet olabilmenin nihai şartı ırkçılığı aşabilmektir, ırkı inkâr etmek değil. Irk tabii bir vakıadır, ırkçılık ise ilkel bir duygudur, varlığını ve değerlerini Allah’a değil, kendi kökeninden bilmektir. Farklılıklarını diğerlerinden kıskanıp saklamaktır. Karşılığında diğerlerinden de yararlanamamaktır. Şeytan bu duygusuyla lanetlenmişti.
 
Allah yerine ‘tanrı’ demekte ısrar etmek bir ırkçılık belirtisidir. Cevaz açısından denir mi denmez mi tartışmaları işin yüzeysel tarafıdır. Tanrı ilah demektir, ilah demek caiz ise tanrı demek de caizdir gibi bir gerekçelendirme basit bir savunmadır. Allah kendisi için ‘ilah’ demiştir ama ‘tanrı’ dememiştir. Tanrı Türklerin çok tanrılı dönemlerinde, onlardan birine, gök tanrıya verdikleri addır. Aslında denen şey, tanrı Allah için de kullanılabilir çünkü ilah anlamındadır demekten ziyade, tanrı bizim ilahımızdır onun için kullanmalıyız, biz Allah’ı tanımadan tanrıyı tanıyorduk demektir. Bu anlamda geçenlerde bir yazar ‘Allah yokken tanrı vardı’ gibi pis bir cümle kurmuştu.
 
Dikkat edilirse İslam milletleri/kavimleri içerisinde Allah’ı kendi dilleriyle ifade etmekte ısrar edenler, ırkçılık damarı nispeten yüksek olan Türkler ve İranlılardır. Bizimkiler Tanrı’da onlar Huda’da ısrar ederler. Bunu caiz görmekle, bunda ısrar etmek ayrı şeylerdir. Oysa Türklük ve İranlılık bir vakıadır, ama din söz konusu olduğunda Türkçülük ve İrancılık, İslam’ı, Allah’ın kavimler üstü nizamı olmaktan çıkarır, dini milli tanrıların inancı düzeyine indirger ve din yerine ırkçılık ikame edilmiş olur.
 
Bir yaratıcıya inanmayı söz konusu eden akademik bir anlatım ‘tanrı inancı’ndan bahsedebilir. Burada ilah yani mabud anlamında tanrı denebilir. Ama Allah’ı kastederek, O’nun emir ve yasaklarını anlatırken O’ndan tanrı diye söz etmek en azından Allah’a saygıda bir kusurdur ve O’nu hakkıyla tanımamanın ifadesidir.
 
Allah (cc) kendi isimleri konusunda sapkınlık yapanlardan söz eder ve ‘siz onları bırakın’ buyurur (A’râf 180). Allah’ın isimlerinin ‘tevkıfi’ olduğu bilinen bir gerçektir. Yani O kendisine hangi isimleri vermişse sadece onlarla anılabilir. Kaldı ki, bu işin bir de hatırı vardır. O’nun hatırına biz O’nu sadece kendi söyledikleriyle anarız. Yurt dışına çıktığınızda size isminizin o dilce karşılığı ile hitap edilmesi hoşunuza gider mi? Gül yerine rose deseler, sema yerine sky deseler alınmaz mısınız? İnsanlar için bile biz bırakın, kendilerini kendileri tanımlasınlar demiyor muyuz?
 
Kelimeler başka inançları çağrıştırırsa kullanılmaması gerektiğini de bize Allah öğretiyor. ‘Siz râ’ina demeyin de unzurna deyin’ buyurur. Bir müminin Allah yerine tanrı kelimesini kullanmaması için ‘tanrı uludur’ günlerinin kasavetini hatırlaması bile yeter. Bunu söyletenler o zaman neden bu kelimeyi seçmişlerdi? Bu tercih, biz büyük bir ulusuz ve tanrımızı da kendimiz seçeriz anlamına gelmiyor muydu? Tanrı bir kavmin ilahı olabilir, ama Allah bütün alemlerin ilahıdır. Bir kavmin ilahını mı, yoksa yerlerin, göklerin ve yüce Arş’ın ilahı olan Allah’ı mı tercih edersiniz? Bu tercih bir taraf seçme tercihidir, kimin tarafındasınız?
 
Allah lafzı bütün Müslümanların ortak parolasıdır. Bunu bilmeyen bir Müslüman yoktur. Allah lafzı başta olmak üzere İslam’ın böyle temel kırk elli kavramı Müslümanların ortak anlaşma kodlarıdır. Biz nasıl bir dine inanıyoruz? Milli bir dine mi cihanşümul bir dine mi? Allah’ı O’nun kendisi için kullanmadığı bir isimle anmamızın temel dürtüsü ne olabilir? Biz aslında birazcık da sizdeniz duygusu değil mi?
 
‘Birdir Allah andan artık tanrı yok’ mısraı bu gerçeği güzel anlatır.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Dua ve musibetler ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Tanrıları da Allah yaratmıştır ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 İslam Dini Nedir - Ne oldu ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kulluk ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Peygamber’i İtibarsızlaştırmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Kur’an Ayı Ramazan ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İslam Kendisini Kabul Edenlere Neleri Vaat ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Ah” Bilgiç Ukalalık ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Efendimizin (S.A.S.) Unutulmuş Ramazan Sün ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Müslümanlar İmanlarını Tazelemedikçe... ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Ben Kötü müyüm ? ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Gıda İsrafı Nasıl Önlenecek ? ...
............................................
 

AKDİKEN AĞACI BİTKİSİ
16.04.2021

ADA SOĞANI BİTKİSİ
16.04.2021

ADAÇAYI BİTKİSİ
16.04.2021

ACI YONCA BİTKİSİ
16.04.2021

ACI ÇİĞDEM BİTKİSİ
16.04.2021

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.