SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 3 Kişi

Bugün 338 Kişi

Toplam Ziyaret 1.053.035  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  1.06.2021
Kudüs’ün kurtuluşu için sesli düşünüyoruz
Karşımızda Müslümanların bizzat kendilerinin sebep olduğu bir musibet var ve bundan nasıl kurtulabileceğimizi tartışıyoruz.
 
Dijital savaştan söz ettik. Şu anda üçüncü dünya savaşının bu yolla yürütülmekte olduğunu söyleyebiliriz. Teknolojinin diğer alanlarında bizim aynı yolu izleyerek Batı’ya yetişmemiz ve onlarla boy ölçüşmemiz mümkün gözükmüyor. Biz bir adım attığımızda onlar birikimleri sayesinde on adım atıyorlar ve mesafe gittikçe açılıyor. O halde onların düşmanca saldırılarına karşı mücadele, çemberi halka halka geriden izlemekle değil, ancak dairenin son halkasından başlamakla mümkün olabilir. Bu da dijital teknolojidir.
 
Aslında işi bilen pek çok gencimiz hasbi duygular ve güzel niyetlerle bu alanda çok şeyler yapıyorlar. Çeşitli bilgi siteleri kuruyorlar. Bunlar yerine düşmanlıklara karşı savunma ve karşı atak çalışmaları yapsalar ve bu konuda yardımlaşsalar çok çabuk mesafe alınacağı kanaatimi söylemiştim. Aslında SİHA’larımız, İHA’larımız da böyle bir son halkadan başlama çalışmalarıdır ve etkili olmaktadır.
 
Müslümanlar birlikte hareket ederler ve ellerinden geleni yaparlarsa Allah’ın yardımını alacakları kesindir. Bunu kendi kısa tarihimizde bile defalarca görmüşüzdür. ‘Nice küçük gruplar Allah’ın izniyle büyük gruplara galip gelmiştir’. ‘Birileri müminlere; insanlar size karşı birleşmişler, bundan korkmalısınız demeleri onların imanlarını artırır ve ‘Allah bize yeter, O ne güzel vekildir’ derler’ (Âl-i İmran 173). Önce çaba, sonra Allah’a güven ve tevekkül. Bu korkusuzluk onların kalbine korku salacaktır. Onların korkak olduklarını haber veren birden çok ayet vardır. Dünyaperestlik en büyük korkaklık sebebidir. Dünyalık ihtirası en güçlü olan kavmin Yahudiler olduğunu Kuranıkerim haber verir. Bu sebeple en korkak millet de onlardır. Yeter ki, karşılarında sabit kadem Müslüman bulsunlar. Eğer şimdi müminler de korkuyorlarsa bu durum onların da diğerlerini izlemesindendir.
 
‘Hani Rabbin meleklere vahyediyordu, ben sizinle beraberim; siz müminlerin kalplerine sebat verin, ben kâfirlerin kalplerine korku salacağım’ (Enfal 12). Demek ki, bu destek müminlerin sebatına bağlı bir destektir. Bir fıkra olarak anlatırlar ki, Arapların İsrail karşısında 67 hezimeti üzerine bir Yahudi sorar, hani Allah meleklerini gönderir ve Müslümanlara yardım ederdi, ne oldu? Karşısındaki cevap verir: Allah sözünde durur, O meleklerini yine göndermiştir ama onlar hangi tarafın Müslüman olduğunu anlayamadıkları için geri dönüp gitmişlerdir.
 
Neler yapılabilir diyorduk. Batı’nın hatta Yahudilerin bazı insaflı bilim adamlarını ve düşünürlerini de davet ederek uluslararası konferanslar düzenlenip Siyonizmin zulmü dünyaya anlatılabilir. Batı’da ve özellikle ABD’de kurulacak dernek ve lobilerle böyle bilgilendirme faaliyetleri yürütülebilir. Daha önce de dediğimiz gibi, farklı dillerde kısa videolarla dünya kamuoyu bilgilendirilebilir. Ortada bu yükü omuzlayacak bir İslam devleti yok demeden, kapitalistler gibi ekonomik kayıplarından korkmayan müslüman zenginler, STK’lar bu işin öncülüğünü yapabilirler.
 
Ve mevcut şartlar altında hepsinden daha önemli ve daha etkili olacak olan ise Müslüman alimler birliğinin bu işe sistematik biçimde, her ülkenin alimleri ile irtibatlı olarak öncülük etmesidir. En etkili ve düşmana korku salan güç birlikte hareket eden alimler olacaktır. Ancak bunun iki temel şartı vardır: Bir, alimler fırkaların ve “cemaatlerin” değil ümmetin alimi olmalıdırlar. İki, siyaset üstü olmayı başarabilmelidirler. Öyle sanıyorum ki, uyanış buraya doğru gitmektedir ve bu bir gün mutlaka başarılacak ve ümmetin uyanışı sağlanacaktır.
 
Kısa vadede Filistin’e ve özellikle Gazze’ye bir barış gücü göndermenin yolu mutlaka bulunmalıdır. İsrail’e sınırı bulunan ülkelerle dostça geçinmenin yolları tesis edilmeli ve onların Yahudi saldırılarına karşı koyma gücü maddeten ve manen desteklenmelidir.
 
Diğer bazı İslam ülkeleriyle bu yolda kısmi işbirliği yapılması da etkili olur.
 
Elinden hiçbir şey gelmeyenler en azından heyecanlarını canlı tutmanın yollarını ararlar, hiç olmazsa kalbi mukavemetlerini korurlar. Yine de bir şey yapamıyorlarsa esir hükmündedirler ve ellerini açıp dua ederler, ‘hasbunellahü ve nime’l-vekil’ derler. Ama bu da Resulüllah’ın şerefli ifadeleriyle ‘imanın en zayıf noktasıdır’. Ya bir de bunu bile hissetmeyen Müslümanları düşünün ve adını beraber koyalım.
 
Bizim aklımıza gelenler şimdilik bunlar, buyurun.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Ölmeden önce ölenin derdi ne olur? ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Her konuda hakikati kimse tek başına bulam ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’a göre akletmek nedir? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Görmezden Gelinen Âyet: Ahzâb 21 ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İnfak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Tâğutu İnkâr Et ki Müslüman Olasın ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Rivayetin Gölgelediği Resulüllah! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Enes TARIM
 İslâmî Çöküş ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Müslüman şahsiyetin tatil prensipleri ...
............................................
 Yönetim Kurulu Üyesi
 Veysel GİLEY
 Doping Helal mi ? ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Buğday ve Guluten ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.