SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 3 Kişi

Bugün 338 Kişi

Toplam Ziyaret 1.074.654  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Üyesi
Yazar Veysel GİLEY
 
 
 
Makale Tarihi :  29.07.2021
Doping Helal mi ?
Baazı sporcularımızın genellikle spor yaparken başarıya hemen ulaşmak arzusu ile ,spor ve spor yapma koşullarına uymayan  sıra dışı yollara tevessül etmeleri hem kendilerini hemde spor camiasını  zor durumlara sürüklemektedirler. Peki Doping nedir,sporcuya ne gibi fayda veya zararları vardır,bu konuyu insan sağlığı ve helal beslenme açısından hep birlikte gözden geçirelim diyorum. 
 
Doping, sportif performansı artırmak amacıyla yasaklanmış ve vücuda yabancı maddelerin kullanılması ya da herhangi bir maddenin anormal miktarlarda tüketilmesi veya vücuda normal dışı yollardan alınması olarak tanımlanır. Dopingin ilk resmi tanımı 1963 yılında yapılmıştır. Değerli arkadaşlar ,her şeyin doğru ve sağlıklı olarak yapılması elbette ki sporun temel ilkesidir. Doping, sporcuların bir yarışmada rakiplerine karşı avantaj elde etmek için,  ve şahsi  performansını artırmak düşüncesiyle gizlice  kullandığı ilaçlarla  üstün gelme çabalamasıdır. 
 
Peki, insan vücuduna bu denli etkiler meydana getiren, müsabakaları kazandıracak kadar da etkili olan doping aslında kandaki oksijeni arttırıp yorgunluğu azalttığı gibi müsabaka sonucunda sporcunun vücudunda pek çok tahribatlar oluşmasına sebebiyet vermektedir.. Bu tahribatlar dışında, izlediğiniz pek çok spor müsabakalarından sonra doping yaptığı anlaşılan sporcunun “doping kullanımından dolayı” diskalifiye edildiğini de duymakta ve görmekteyiz..
 
 Doping  ilaçlarının  kimyasal ve hayvansal baazı ürünleri de içerdiğini biliyormusunuz..? HEDEM-Helal denetim firmasının sporcular için hazırlanan  ve vitamin adı altında satılan bu ürünlerin hiç birine sağlıklı ve güvenli helal vitamin sertifikasının verilmediğini biliyormusunuz ? Çünkü bu ilaçların içerisinde kimyasalların yanında boğa spermesi ve morfinde kullanılmaktadır. Bunların vücuda verdiği zararları saymakla bitiremeyiz. 
 
Kişisel sağlığınızı tehdit eden, bazıları bilinen riskler bazıları henüz bilinmeyen ani ya da uzun vadeli yan etkilere maruz kalma durumu; biyolojik dengeyi bozar ve ölüme neden olur. Bütün bu zararları yanında karşı rakibine hile ile fark atması ,vücuduna aldığı sağlığa zararlı kimyasal ve hayvansal ürünlerin menşeinin ne olduğu belli olmayan vitamin ilaçları, sizce de kullanılması helal olabilir mi? Vücudumuzun üzerimizdeki hakkını nasıl göz ardı ederiz. Hem kendi kendimizi zehirlediğimiz gibi başkalarının da başarılarını hileli yollarla ele geçirmiş olmaz mıyız.? 
 
Aslında her insanın günlük asgari beden sporu olarak namaz kılmakla işe başlaması, bu nedenle  bedenimizi geliştirmiş olmayı göz ardı etmemeliyiz.Vücudumuz hareket etmek için yaratılmış olmasına rağmen büyük çoğunluğumuz günü oturarak geçiriyor. Aslında spor yapmak için baazı önemli nedeni söyle sıralayabiliriz. 
 
Spor yapmak öncelikle enerjimizin artmasına sebep olur, egzersiz sırasında kalp atışları hızlandığından ötürü vücuda daha fazla kan pompalanır hücrelere giden oksijen artar.Yapacağımız egzersiz yoluyla vücudun ph seviyesi dengelenir, romatizma kanser ve nefes darlığı gibi hastalıkların önüne geçilebilir.Spor yaparak ruh halimizin iyileşmesine  vücudumuzun  faydalı salgılar  salgılamasına sebep olururuz.
 
Sağlıklı olarak kilo vermemizi sağladığı gibi, kilo almanın yolu da düzenli beslenme ve düzenli egzersizden geçtiğini metabolizmamızı çalıştırdığını kalori yakmanıza yardımcı olduğunu  unutmayalım.
 
Spor yapmak vücudumuzun direncinin artmasına sebep olur ilerleyen yaşlarda ki güç kaybının yavaşlamasını sağlar. Vücudun esnekliğini arttırır hareket kabiliyetinin artmasına ve yardımcı olur. Sağlıklı ve daha iyi bir yaşamı mümkün kılar.
 
Değerli sporcu kareşlerim: Sporun pekçok faydaları varken neden baazı sporcu kardeşlerimizin hileli yollarla başarıya ulaşmak için gayret ettiklerini anlamak mümkün değil. Hileli yollarla ve de doping yaparak kazanılan başarının sahibi sporcunun vicdanının rahat olduğunu düşünmek bile insana sıkıntı veriyor. Açık alınla kaybedilen başarı, hileli yollarla kazanılan başarıdan daha değerli olduğunu unutmayalım.
 
 Sporcu hayatın her alanında kendi fiziki ve bedeni imkanları ile normal yollardan başarıya ulaşan ve alnı öpülecek centilmen kişidir. Bu vasıfları taşıyan tüm sporcu kardeşlerimi bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamlı olmasını dilerken ,helal ve sağlıklı beslenme ile başarıya ulaşılacağınıda unutmamalarını diliyorum.
 
                                                                                                             Veysel  GİLEY          
                                                   HEDEM -  Yönetim kurulu üyesi
                                                                                                         &  UltrAslan Yöneticisi
 
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Kaçınılamaz durumlarda haramdan gözü sakın ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Nebi, Resul ve Peygamber ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Tek Kaynak-Temel Kaynak Meselesi ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm’ı Hayattan Uzaklaştırmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Bugün Peygamberimiz Yaşasaydı Camilerimize ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Yaşadığı Dini Allah’ın Dini Zannedenler Ka ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 İslamda Kardeşlik Ruhu ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Tevhid ve Şirk'i anlamak üzerine.. ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Bela ve Musibetlerin Manevi Sebepleri ...
............................................
 İlahiyatcı-Çevirmen
 Harun ÜNAL
 Başınıza gelen her musibet, ellerinizle ya ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendirelim ...
............................................
 

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
30.07.2021

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
30.07.2021

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
30.07.2021

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
30.07.2021

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
30.07.2021

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
30.07.2021

Yoğurt Suyunun İnanılmaz Faydaları.
30.07.2021

Türkiyede 8 Çocuktan Biri Astım Hastası.
30.07.2021

Hangi Meyve Hangi Hastalığa iyi Geliyor.
30.07.2021

Türkiye'de her 5 kişiden biri KOAH
30.07.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.