SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 5 Kişi

Bugün 365 Kişi

Toplam Ziyaret 1.088.287  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Üni. Öğretim Üyesi
Yazar Dr.Cahit KARAALP
 
 
 
Makale Tarihi :  1.11.2021
Düşünce Teröründen Sakının !
Bu dini koruyan, sağlama alan, tahrif edilmesine izin vermeyen; “bu zikri biz indirdik ve onu koruyacak olan da biziz” diyen rabbimizdir. Allah’ın dini koruma va’di birilerine yetmemiş olmalı ki din bekçiliğine soyunmuş durumdalar. Ne Hz. Peygamber ne de sahabeleri bu dine bekçilik yapmadılar. Unutulmamalıdır ki Hz. Peygamber bu dinin bekçisi değil elçisiydi. Dolayısı ile bu dinin bekçiliğine soyunmak kimsenin haddi değildir.
 
İsminin önünde Prof. Dr. ünvanı bulunan bir hocanın ilahiyatların ismini karalaması, ilahiyat hocalarına deist, ateist, müsteşrik talebesi, hadis düşmanı vb. nitelemelerde bulunması densizliğin doruk noktasıdır. Zira bu ithamlar ispat ister. Prof. Dr. Ebu Bekir Sofuoğlu bir tarihçi ve dini ilimleri, dini tartışmaları, ilmi meseleleri bilen birisi değil. Bu açıklamaları ile cehaletini sergilediği ortada.
 
Âlim insan, ilim tedrisatı boyunca “HADDİNİ BİLMEYİ” öğrenir. Haddini bilmeyen ilim tedrisatından gerekli dersi almamış demektir. Sofuoğlu’nun bu ithamı tüm ilahiyat hocalarına yapılmıştır. Ben de bir ilahiyat hocası olarak Sofuoğlu’ndan bu iddiasını ispatlamasını ve bu iddiasının kriterlerini ortaya koymasını istiyorum. Değilse müfteridir, hadsizlik etmektedir.
 
Sofuoğlu’nun ilahiyatı tercih edecek öğrencileri İFAM ve benzeri kuruluşlara çağırması ise ayrı bir garabettir. İFAM’a çağıran bu şahsın benzer kuruluşlar dediği kuruluşları açıklamasını talep ediyorum. Zira Türkiye’de din eğitimi adı altında öğrencilere farklı düşünen hocaları protesto etmelerini öğütleyen, farklı fikirlere tahammül etmeyen, ilmi meseleleri tekfir konusu haline getiren, gizli sosyal medya örgütlenmeleri ile hoşlanmadıkları hocaları linç etmeye kalkan, dini kendi tekellerinde zanneden başka bir kuruluş var mıdır?
 
Sofuoğlu ve benzeri akademisyenlerin bu dışlayıcı, küçümseyici ve müfteri dili halkımıza yarar değil zarar vermektedir. Ben en aykırı düşünen ilahiyat hocalarının samimiyetinden hiçbir zaman şüphe etmedim. Hatta ilahiyatların aykırı fikirlileri olarak bilinen hocalarının bu tür insanlardan çok daha adil ve samimi olduklarına inandım ve inanıyorum. Farklı düşünmek, ilmi tartışmalarda farklı bir metot takip etmek dinsizlik değildir. İslam ilim tarihi ilmi tartışmalarla doludur. Hiçbir akademisyen Hz. Peygamber sözü olduğu için hadis reddetmiyor, kimse dini tahrif etmek için dini meselelerin tartışmalı konularını farklı yorumlamıyor.
 
Günümüzde “düşünce terörü” ile karşı karşıyayız. Kendi gibi düşünmeyenleri, mezhebine aykırı görüş beyan edenleri, meşrebine uygun hareket etmeyenleri dışlayan ve aforoz etmeye kalkan her kim varsa düşünme terörü uygulamaktadır. Tarih bu düşünce terörünün tanığıdır. İmam Ebu Hanife, İbn Teymiyye ve Taberi’yi düşünce suçlusu olarak ilan edip hapse atanlar, taşlayanlar düşünce terörü uygulayanlardır. Maalesef düşünce terörü zaman zaman farklı zaman ve ortamlarda kendini göstermektedir. Bu terörü estirenler genelde ya cehaletle maluldürler ya da farklı bir hesabın içindedirler. Toplumda kendine yer açmaya çalışanlar, köşe kapma telaşına girenler, bir iki TV ekranına çıkınca şöhret delisi olanlar bilsinler ki İslam’a değil Müslümanlara zarar vermektedirler.
 
İlmi meselelerin halkın karşısında ekranlarda tartışılmasına karşıyım. Lakin ilmi meclislerde, sempozyumlarda, ilahiyat seminerlerinde, ilahiyat sıralarında ilmi meselelerin ilmi kriterlere göre tartışılmasına karşı değilim. Tartışmalı ilmi konuları akademik çevreye kapatmak, tartışılmasına zemin vermemek, bu meseleleri tartışanları zemmetmek ahlaki değildir.
 
Unutmayın herkes sizin gibi düşünmek, inanmak zorunda değil. Herkes siz olmak zorunda değil.
 
“Allah’ım! Unutur veya yanılırsak bizleri sorumlu tutma” ayetini dualarımızın köşe taşı yapalım. Zira insanız, unutmak ve hata etmekle ma’luluz.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Müminin hayatında dünya-ahiret dengesi ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Mehdi gelmiştir, emin olabilirsiniz ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Hayatımızın Yanlışını Nerede Yapıyoruz? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm’ın Delisi Olmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Bir özgürlük sorunu: “Dinde zorlama yoktur ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Dinlerini Oyun ve Eğlence Edinenler Var Ya ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Tekfir ve Tekfircilik ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Neden Kur’an’ı Anlayamıyoruz? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Evlerimizin Huzur ve Bereketi İçin On Altı ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Müslümancılık Oyunu Mu Oynuyoruz ? ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Neden Değişiyoruz ? ...
............................................
 

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
30.07.2021

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
30.07.2021

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
30.07.2021

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
30.07.2021

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
30.07.2021

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
30.07.2021

Yoğurt Suyunun İnanılmaz Faydaları.
30.07.2021

Türkiyede 8 Çocuktan Biri Astım Hastası.
30.07.2021

Hangi Meyve Hangi Hastalığa iyi Geliyor.
30.07.2021

Türkiye'de her 5 kişiden biri KOAH
30.07.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.