SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 2 Kişi

Bugün 251 Kişi

Toplam Ziyaret 1.210.440  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Aile Danışmanı
Yazar Asiye TÜRKAN
 
 
 
Makale Tarihi :  1.11.2022
Kuyuya Atılan Taşlar..

Atalar “Bir deli kuyuya bir taş atar kırk akıllı çıkaramaz” derler. Anlam veremediğimiz, içinden çıkamadığımız olaylara bu sözü ekleriz. Bu söz hayata yön çizen felsefecilerden biri olan Behlül’e atfedilmiş. Hiç gülmeyen bir gülüşüne bir kese altın verileceği vaad edilen Behlül, kırk akıllının kuyu başına gelip deli birinin kuyuya taş atıp çıkaramaması ve kara kara düşünmeleri üzerine gülmüş.

Düşündüm de bir kuyuya o taşı bir aklıllı atarsa ne olur?

Televizyon, Dünyada 1927’lerde Türkiyede’de 1960 sonlarında yer bulan sihirli bir kutudur. Günümüzde de sanal dünya yani dijital dünya olarak karşımızda durmaktadır. “Metaverse” planlarıyla da gerçekliliğin ne demek olduğu sorgunır duruma gelmiştir. Herakleitos: “değişmeyen tek şey var değişimin kendisi” diyerek herşeyinve  var olma mücadelesi veren herkesin bu evrimden etkilenmesine, bu gerçeklilik üzerine düşünmesine sebep olmuştur.

Televizyon, neslerin kalıcı olmayan görüntüleri ile gerçeğe uygun biçimde renkli ve sesli olarak elektirik akımıyla bize iletirken, sanal dünyanın verdikleri ise hislere etki yaparak insanın zihni ve duyguları ile oynanmasıdır.

Bütün haz süreçlerinin öncelikle beyinden geçtiği bilgisiyle hızzın da etkisinde kalan bizler bu durumdan ancak “sultan bir güç”le çıkabileceğimizin umarım farkına varırız. Zira bir kuyuya değil binlerce kuyuya, deliler tarafından değil akılıllılar tarafından binlerce taşlar atılmaktadır. Atılan bu taşlar artık bir çığ olmuş, altında milyonlarca insanlar ya gönüllü kölesi olmuş ya da çağa ayak uydurmak adına tam da ortasında etken olma durmuna düşmüştür.

Evrende var olan su, toprak, hava ve ateş yaratılan her şeyin ana maddesidir. Evrene gönderilen mesajların bize geri dönüşümü bilinen bir hakikakttır. Tıpkı dağa seslenmenin akabinde bize aynı şekilde geri cevap gelmesi, ne ekersek onun toplanılması, ne verirlirse karşılığında onun görülmesi, emek vermeden yemek yenilememesi gibidir.

Buraya kadar sorun yok. Peki, su ile hayat bulan beden toprağımıza güzel bilgileri veren, ses dalgalarını iletme görevi olan havaya izin veren, her söylem ve eylemi ateşleyerek karşılığının görülmesini sağlayan güç kime aittir?

İşte bu noktada bizler gördüklerimizin, yerde ve gökte ve ikisi arasında ne varsa Hak ile yaratıldığını bize sunan ( Ankebut 44), yerleri ve gökleri kim yarattı desen Allah’tır derler. ( Ankebut 61) sözünün anlam düyamızda yer bulması için gayret içine girmeliyiz. Aksi takdirde “meta” olarak nitelenen dünyanın içinde “metaverse” cennetine tabi olara,k mutlak mutluluğun ya da multak bahtsızlığın hakim olacağı ve geri dönüşümü mümkün olmayan ölüm akabindeki hayatta adımımızı ölmeden atmış olacağız.

Sihir, büyü yani ilizyon gözümüzün önünde yapılan ve bizi etkisi altında bırakandır. Sihirli kutu olan televizyon hayra kullanılırsa vereceği güzellikler de malumumuzdur. Lakin her zaman şer güçlerin elinde olmuş, bizler de bu şer güçlerin bize verdikleri imkanlar ile şuan da benim yaptığım gibi kendimizi anlatmaktayız.

Martix filminin “mavi ve kırmızı hap” metaforü ile aslında bize sunulan hayat “gerçekten seçimininde özgür müsün?” olmuştur. Tarih içinde de bizim seçtiğimiz hayatı yaşamak zorundasınız diyen zalim Firavunlar, Nemrutlar vahyin ana konularıdır. Memleketteki en iyi sihirbazları toplayarak sihirle kendini desdeklemek isteyen Hz. Musa karşısındaki Firavun’un, acziyetini ifade edişi şu şekilde olmuştur;

“Size izin vermeden önce ona inandınız öyle mi? Şüphesiz ki o, size sihir öğreten büyüğünüzdür. Ellerinizi ayaklarınızı çaprazlama kesecek ve sizi hurma kütüklerine asacağım. Hangimizin azabının daha çetin ve kalıcı olduğunu da bileceksiniz.” (20/Tâhâ 71)

Sihirbazlar, Firavunun gücü karşısında sihir öncesinde yaptıkları anlaşma gereği dolgun bir ücret alacaklarken ölümü tercih etmişler, hakkı anlamışlar ve secdeye kapılmışlardır. (Şuara 46)

O halde bizler ne zaman Hakkı görüp secdeye kapanacağız?

First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İslâm Birliği ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İbadet Etmeyen İnsan Var mıdır ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kimin Şerrinden Allah’a Sığınmalıyız? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Hayâl Dünyâsında Yaşamak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Haydar ÖZTÜRK
 Kur’an’a Göre Öteki Ve Ötekileştirme ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Bu İş Sadece “Allahümme Salli Ala Muhammed ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Allah İndindeki Din İslâm’dır” Neden? ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Modern Eğitim Sisteminde "Allah" sorunu ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Evlerinizi Bir Savaş Meydanına Çevirmeyin! ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Kendimize Verdiğimiz Değer ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Peki Ne Yiyelim ? ...
............................................
 

Enerji içeceklerinin fazla tüketimi çocuklar için tehlike kaynağı
26.02.2022

Bilim insanlarından "kahve" araştırması: Ömrü uzatıyor
25.02.2022

Nadir görülen genetik bir hastalık: Progeria
23.02.2022

Ölüm anında insan beyninde neler oluyor?
23.02.2022

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
22.02.2022

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
20.02.2022

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
20.02.2022

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
19.02.2022

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
18.02.2022

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
15.02.2022

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.