SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 6 Kişi

Bugün 79 Kişi

Toplam Ziyaretçi 862756 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Üyesi
Yazar Veysel GİLEY
 
 
 
Makale Tarihi :  01.02.2018
HELAL DENETİME GEREK VAR MI?

İnsanların aldıkları ve kullandıkları gıda maddeleri öncelikle sağlıklı ve güvenli olması yanında bu gıdaların ve diğer ihtiyaç maddelerinin helal ve haram oluşu da önemli etkendir. Günümüzde gıdaların uzun süre muhafazasını- dayanıklılığını- tadını- rengini ve aromasını arttırmak için çeşitli kimyasalların kontrolsüz bir şekilde kullanılması insanların sağlıkları açısından önemli faktörler meydana getirmiştir. Ayrıca Müslümanların- inanç sahiplerinin hayatlarında gıdaların helal ve haram oluşu çok önemli bir husustur. İslam dini yeme içme ve et için hayvan kesim alanında belirli kurallara uyulmasını emreder. Ve bu husus Müslümanların hayatlarını doğal olarak etkiler.

Günümüzde insanlar inançlarının gereği olan gıda ve ihtiyaç maddelerini arayıp bulmak ve elde etme bilincine yeterince ulaşmadıklarından dolayı bir takım üreticilerin aldatmacalarına ve reklamlarına inanmaları sonucu tükettikleri gıdalar nedeniyle mevcut ve gelecek nesillerin sağlıklı olmaları imkânsızlaşmaktadır. Bu durum globalleşen dünyamızda olduğu gibi bizim ülkemizde de yeterince sağlıksız ve güvensiz gıdaların, ihtiyaç maddelerinin üretimi devam etmektedir. İşte bu nedenlerle helal gıda ve ihtiyaç maddeleri denetim ve sertifikalandırma çalışmalarının yapılmasının gereği ve önemi ortaya çıkmıştır. Bu nedenle HEDEM-Helal Denetim Merkezimiz çatısı altında halkımıza ve gelecek neslimize önemli ve değerli hizmetler vermek için mücadele etmekteyiz.

Kuruluşumuz Türk gıda kodeksi şartları yanında helal gıda standartlarına da ürünlerin uygunluğunu denetlemekte ve sertifika vermektedir. Şu ana kadar kuruluşumuza müracaat eden yüzlerce üretici firma maalesef helal gıda standartlarına uygun olmadıkları için sertifika alamadılarAma bu ayın başlarında ülkemizin tanınmış firmalarından Tatlıses Çiğ Köfte üretim tesislerinde yapılan incelemeler ve ürünlerle ilgili laboratuar sonuçları hepimizi sevindirdi. Daha önce pek çok çiğ köfte( cevizli bulgurlu köfte) üreticisi  ve satıcısını denetlediğimizde maalesef ürünlere  iştah arttırıcı tüketimi hızlandırıcı beyinle mide arasındaki iletişimi menfi yönde etkileyen  Mono Sodyum Glutamadlı( Çin Tuzu) ve hangi hayvandan üretildiği belli olmayan et suyu karışımıyla üretim yapıldığını üzülerek müşahede ettik.

Gıdalarımızda kullanılan katkı maddelerinin devletçe müsaade edilen miktarın çok üstünde kullanıldığını bunun da ürünü uzun zaman sağlıklı ve güvenli gibi göstermiş olması tüketiciyi aldatmaktadır. Bu aldatmalara dur demek için sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama değerlerini esas alarak, insanların tükettikleri gıdalar ve ihtiyaç maddeleri hakkında bilgilendirme çalışmalarımıza hep birlikte hız vermeliyiz.” Bilinçli insan ve Bilinçli toplum” yetiştirilmesi bireysel ve toplumsal duyarlılığı geliştirecek çalışmalar ve denetimler yapmalıyız.

Zira her yiyecek güvenli ve helal gıda değildir. Tüketime sunulan her ürün helal ve sağlıklı olamayabilir. Her temizlik ürünü temizleyici ve helal değildir. Aynı zamanda her ilaç şifa vermediği gibi her güzel kokan şey zararsız ve güvenli değildir.

Tüketiciler olarak; tükettiğimiz ürünleri ve ihtiyaç maddelerinin güvenli- sağlıklı- inancımıza uygun ve helal gıda olduğunu araştırmak hepimizin üzerine düşen görev olduğunu unutmamamız gerektiğine inanıyorum.                                                  

 

Veysel GİLEY

HEDEM-Helal Denetim Merkezi

 Yönetim Kurulu Üyesi 

First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 İlahiyat ve medrese fıkıh hocalarından kur ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Yaşlı bakımının hukuku ve ahlakı ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 İslam İnsanın Fıtratına Hitap Eder ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Kur’ân-Merkezli Yaşamak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 “Küfür ehli İslam’dan intikamını tasavvufl ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Sinan ULU
 Dünya işi mi Ahiret işi mi ? ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Günümüz Beşli Çetesi ve Rahd İlişkisi ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Müslümanlarda, Kimlik ve Aidiyet Sorunu ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Müslüman Olarak Yaşamak ...
............................................
 

Limonlu Suyun Sırrı !
03.01.2019

Kaybedilen Savaş BONZAİ !
03.01.2019

İŞTE ACI BİBERİN SAĞLIĞA FAYDALARI
03.01.2019

Psikolojinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda
17.08.2018

Çocuğunu seven okusun !
17.08.2018

Besin Alerjisi Olanlar İçin Yiyecekleri Test Eden Cihaz
17.08.2018

“Kırmızı et fiyatlarında sürekli artışın kök sebepleri ve Çözümler”
17.08.2018

1000’lerce yıl öteden gelen sağlık : ‘‘PROBİYOTİKLER’’
17.08.2018

İşte Her Gün Yumurta Yediğinizde…
17.08.2018

"Rize şekeri" üretimine başlanıyor..
17.08.2018

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2010 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.