SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 4 Kişi

Bugün 451 Kişi

Toplam Ziyaret 1.136.137  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Başk.
Yazar Selahaddin ALIÇ
 
 
 
Makale Tarihi :  1.10.2021
Hanımların Dikkatine - Meme Kanseri Nedenleri !
( Paraben ve phtalate kâbusu)
 
Değerli okuyucularım;Bu günde hepimizin sağlığını ilgilendiren bir konudan sizlere bahsetmek istiyorum. Topluluğumuzun sağlığını ilgilendiren konularla ilgili değerli akademisyenlerimizden edindiğim bilgileri  sizlerle paylaşmak istiyorum. Hanımlarda özellikle meme kanserine yol açan paraben  denilen  bir kimyasaldan sizlere bahsetmek istiyorum.
 
PARABEN NEDİR ?
 
Paraben’ler gıda ve ilaçlarda bakteri oluşumunu engellemek için koruyucu olarak kullanılan bir kimyasaldır. Metil, etil, propil, butil paraben ve sondum benzoat, paraben çeşitlerine örnek... Bu maddelere duyarlı kişilerde ağır cilt bulguları veya deride kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrıya neden oluyorlar. Tipik olarak, ürünlerin içinde birden fazla paraben kullanılıyor ve mikroorganizmaların geniş alanlarına karşı koruyuculuğu sağlamak için sık sık diğer koruyucu tipleriyle birlikte kullanılıyorlar. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de ‘paraben’lerin östrojen hormonu gibi davranarak meme kanseri riskini artırabileceğini belirtmekle birlikte, kozmetik ürünler üzerinde yetkisi olmadığı için herhangi bir karar ya da yaptırımda bulunamıyor. Aynı  şekilde ülkemizdede kozmetik ürünlerde bol miktarda kullanılmasıda bizleri olumsuz yönde  düşündürmektedir.Fransa’da, öncelikle gıda ve ilaçlarda bakteri oluşumunu engellemek için koruyucu olarak kullanılan ancak kanserojen etkisi bulunduğu için yasaklanan  ‘Paraben’ maddesinin yüzlerce ilaçta olduğu bilinmektedir.
 
 Geçtiğimiz yıllarda ; Fransız meclisinde oylanan yasada, plastiklere esneklik kazandıran ve boyalarda kullanılan bir kimyasal olan phtalate ile gıda, kozmetik ürünler ve ilaçlarda koruyucu madde olarak kullanılan Paraben’ler ve yine kozmetik ürünlerde kullanılan alkil fenoller sağlık için tehdide yol açtıkları nedeniyle yasaklandı.
 
Fransız eczacılık şirketleri bu  kararı tartışırken, ülkenin en prestijli gazetesi Le Monde bu maddelerin bulunduğu ilaçların listesini yayınladı. Listede bebek kremleri, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, mide ilaçları, parasetamol ve ibuprofen içeren ağrı kesici ve antibiyotikler gibi sıklıkla kullanılan ürünler yer alıyor.
 
İngiltere’de bulunan Reading Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada  Üniversitede öğretim üyesi olan Philippa Darbre, ‘Paraben’lerin meme kanserine yol açacak tümörler ürettiği sonucuna ulaştığını kamuya açıkladı. ‘Paraben’lerin kozmetik ürünler vasıtasıyla cilt tarafından emilebileceği ve vücuda karışabileceği görülmüştü. Affsaps araştırma merkezi bu bilgiden yola çıkarak Fransa’da ‘Paraben’in hangi maddelerde bulunduğunu araştırmaya başladı. Ortaya çıkan 400 kalemlik listede hangi ilacın bu maddeden ne oranda etkilendiği ve maddenin yan etkileriyle ilgili kesin sonuçları açıklandı.
 
Türkiye’de yüzlerce ilaçta var.!
 
İstanbul Eczacı Odası, Türkiye’de de 300’den fazla ilaçta paraben bulunduğunu bildirdi. Oda yetkilileri, ilaç ve kozmetik ürünlerde bakteriyolojik olarak mikrop üremesini engelleyen bir madde olarak kullanılan ‘parabe’nin özellikle şurup, solüsyon, enjekte edilen ilaçlar gibi sıvılarda ağırlıklı olarak kullanıldığını belirtti.Her yönden insan sağlığına zararlı olan paraben maddesinin halen kozmatik sanayinde kullanılması yanında bu ürünlerinde tüketiciler tarafından bilinçsizce ve güvenli olup olmadığı araştırılmadan kullanılmasının sonuçları elbette ki sağlık ve giderleri açısından pek çok sorunlara neden olmaktadır.
 
Özellikle hanım kardeşlerimizin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Her parfüm her kozmatik ürün sağlıklı ve güvenli olmadığı gibi bazılarınında imalatında kullanılan hammaddeler nedeni ile helal olmadıklarını da hatırlarından çıkarmamaları gerekir,diye düşünüyorum.Tabii güzelliğimizi,suni kozmetiklerle bozmayalım,sağlıklı ve huzurlu yaşantılara sahip olmanız dileğimle,hepinize güzel ve sağlıklı yaşantılar dilerim.
 
Kalın sağlıcakla diyorum.
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Cinsiyet -Dünyada mutluluk ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Mezheplerden Yararlanma İmkanı ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Allah Kimsenin Yaptığını Yanına Koymaz ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Tesettürü Ayağa Düşürmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Haydar ÖZTÜRK
 Tarih Bilinci ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Allah ve Ekolojik Denge ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Allah Hayatımıza Ne Kadar Müdahil? ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Kur'an Ruhu ile Can Bulmak.. ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Müslüman gençler! Sevginizi nikâhla ispatl ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Amaç, Araç ve Semboller.. ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Su İçmenin ve Limon Suyunun İnsan Sağlığın ...
............................................
 

Enerji içeceklerinin fazla tüketimi çocuklar için tehlike kaynağı
26.02.2022

Bilim insanlarından "kahve" araştırması: Ömrü uzatıyor
25.02.2022

Nadir görülen genetik bir hastalık: Progeria
23.02.2022

Ölüm anında insan beyninde neler oluyor?
23.02.2022

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
22.02.2022

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
20.02.2022

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
20.02.2022

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
19.02.2022

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
18.02.2022

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
15.02.2022

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.