SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 2 Kişi

Bugün 210 Kişi

Toplam Ziyaretçi 938773 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Başk.
Yazar Selahaddin ALIÇ
 
 
 
Makale Tarihi :  25.09.2019
2030'a kadar Dünyanın Yarısı Obez Olacak !
Değerli okuyucularım. Yıllardır bu sütundan sizlere çeşitli konularda hitap etmeye ,sağlıklı, çevreci ve helal gıdalar ile ihtiyaç maddeleri hakkında görüş ve düşüncelerimi sizlerle paylaştım Bu günde ülkemizin değerli ilim adamlarından Sayın Prof.dr. Alper Çelik hocamızın ülkemiz ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızla ilgili makalesini bilgilerinize sunmak istiyorum, Bu önemli ve güzel bir çalışmayı yapan değerli hocamızada teşekkürlerimi arz,ederek sizleri de geleceğin problemlerine karşı bir kez daha uyarıda bulunmak istiyorum.sağlıklı ve güvenli gelecek günler hepimizin olsun diyorum.
 
Dünyaca ünlü tıp doktoru Doç. Dr. Alper Çelik, '2030'a kadar dünyanın yarısı obez olacak. Gıda sanayine acilen müdahale edilmesi gerekiyor' dedi.
 
İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Dünya Obezite Zirvesi'ne başkanlık yapan dünyaca ünlü tıp doktoru Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, dünyanın önde gelen bilim insanlarını şeker hastalığı, diyet, obezite ve metabolik cerrahi konularında bilgilendirdi.
DHA'ya konuşan Prof. Dr. Çelik, Londra'da gerçekleştirilen Obezite Zirvesi'nin dünyanın dört bir yanından konu ile alakalı uzmanları bir araya getirmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu hatırlatarak, zirveye cerrahlar ve doktorların yanı sıra, spor uzmanları, beslenme uzmanları ve rehabilitasyon uzmanlarının da katıldığını, obezitenin her yönü ile ele alındığını söyledi.
 
'GIDA SANAYİ BİZE KARŞI DÜRÜST DEĞİL'
 
Gıda sanayi konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr Çelik fast food olarak bilinen ayaküstü yiyecekler konusunda çok kaygılı olduğunu söyleyerek, 'Gıda sanayi bize karşı dürüst değil. Çok ciddi katkı maddeleri var. Bu katkı maddelerinin bir kısmı gıdanın şeklini, tadını, rengini korumanın ötesinde, o gıdayı yediğiniz takdirde beyin tabanınıza tokluk merkezine birtakım sinyaller gönderen kimyasal maddeleri içeriyor. İşte bu kimyasal maddeler son derece zararlı. Bunlara bir tarz bağımlılık oluşuyor artık. O yiyeceği değil, o yiyeceği ısırdığınız zaman beyninizde o kimyasalın tadını aramaya başlıyorsunuz. Bu sağlıklı bir yöntem değil. Bu hem insanlara karşı yapılmış bir haksızlıktır, hem de haksız bir kazançtır. Buna müdahale edilmesi gerekiyor. Bu katkı maddelerinin çoğu Türkiye'de üretilmiyor, dışarıdan geliyor. Et o şekilde hazırlanmış olarak geliyor. Buna ait kontrol mekanizmaları geliştirilmesi gerekiyor. Yapay tatlandırıcılar ve kimyasallar bütün insanlığı zehirliyor' şeklinde konuştu.
 
'DOKTORLAR VE POLİTİKACILAR EL ELE VERMELİ'
 
Obezite ile mücadele konusunda olayın iki yönü olduğuna dikkati çeken Prof. Dr Çelik, bunlardan birinin bireysel çabalar diğerinin ise ulusal politikalar olduğunu hatırlatarak, 'Bireysel anlamda yapabilecekleriniz kısıtlı, çünkü yemekte olduğumuz her türlü ambalajlı gıdada ve toprak mahsulü çoğu üründe artık gıdaların kimyası değişmiş durumda. Bu bağlamda elimiz kolumuz bağlı. Ulusal politikalar ve uluslararası yaptırımlarla bu değişebilir. Gıda katkı maddeleri frenlenebilir. Bu konuda ısrar eden firmalara yaptırımlar getirilebilir. Şu anda yanlış bir yoldayız. Şu an gıda sanayi dürüst bir şekilde gıdalara ekledikleri katkı maddelerinin uzun vadede ortaya çıkarabileceği sıkıntıları ifade etmiyor. Bunlar konuşulmuyor. Bunların konuşulması ve tartışılması gerekiyor. Bizim de birey olarak beyaz unu ve şekeri artık çok kısıtlı tüketmemiz gerekiyor. Bizim yapımıza uygun yiyecekler değil genetiği değiştirilmiş gıdalar' dedi.
Obezite ile mücadelede doktorlar ve politikacıların el el vermesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bizim ülkemizde obezite ile mücadelede ne işe yarayacak, neler yapılması gerekiyor, bunları deneyerek görmemiz gerekiyor. Doktorların tek başına yapması mümkün değil. Politikacılarla el ele verip birlikte yapmamız gerekiyor”
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Teheccüd, kurban, kilise ve domuz üretimi. ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Fatiha notları, Rahman ve Rahîm farkı ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Şefaat İçin Allah Kime İzin Vermiş Ki ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İlk Düğmeyi Yanlış İliklemek ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Dua Nedir ve Nasıl Dua Edilir? ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Cenneti Beğenmeyenler Nereye Gidecekler Ac ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Ramazan Geldi Din’de Kampanyalar Başladı! ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Unutulmuş Ramazan sünnetleri.. ...
............................................
 Yazar
 Asiye TÜRKAN
 Genç evlilik mağdurlarını anlamak! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 İslâmı nasıl anlıyoruz..! ...
............................................
 

Limonlu Suyun Sırrı !
03.04.2020

Kaybedilen Savaş BONZAİ !
03.04.2020

İŞTE ACI BİBERİN SAĞLIĞA FAYDALARI
03.04.2020

Psikolojinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda
03.04.2020

Çocuğunu seven okusun !
03.04.2020

“Kırmızı et fiyatlarında sürekli artışın kök sebepleri ve Çözümler”
03.04.2020

1000’lerce yıl öteden gelen sağlık : ‘‘PROBİYOTİKLER’’
03.04.2020

İşte Her Gün Yumurta Yediğinizde…
03.04.2020

"Rize şekeri" üretimine başlanıyor..
03.04.2020

Neden islah edilmek isteniyor Siyez Buğdayı ?
03.04.2020

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2010 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.