SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 2 Kişi

Bugün 54 Kişi

Toplam Ziyaretçi 992709 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yazar
Yazar Asiye TÜRKAN
 
 
 
Makale Tarihi :  01.06.2020
Herkes evlenir ama aile olamaz!
Nikahın ve imanın şakası yoktur
 
Hayatı paylaşmanın diğer adı olan evlilik, aile olunmayan bir ortamda cehenneme dönüşür. Egolarını tatmin etme yarışına giren, kişiliği tam oturmamış sağlıksız iki kişi yaptıklarıyla hayatı çekilmez kılar.
 
Bedenen, aklen, fiziken ve ruhen ergin yani olgun olması evlilik çağının geldiğinin delilidir. Bu çağda olan kıza veya erkeğe Hak Teala eğer yetimse bakan kişiye bütün mal varlığını teslim etmesini ister.
 
Malını teslim alıp idare edebilecek kişi artık evlenip evliliğin getirdiği sorumlululları da yüklenip, idare etmesini, emanete dikkat etmesini, sahip çıkmasını, malını koruduğu gibi ailesini de korumasını bilir. 
 
Evlilikte  de öncelikle beylere hanımlar, akabinde de evlatlar anna babaya emanet olarak verilir. Malların ve evlatların imtihan vesilesi olduğu bilinmelidir. Bütün gayretler emananetlere ihanet olmaması yününde olmalıdır.
 
Sahip olduklarını savunabilen, aklı başında, güvenilirliğini ispat etmiş olan erkek ve kadın, doğru bilgiler ile beslenmelesi akabinde daha sağlıklı yuvalar kuracaktır. Sağlam bir sözleşme olarak bilinen evlilik akdine daha sadık kalacaklardır.
 
Evlilikde iki kişinin birbiriyle iyi ve kötü günde beraber olmaları, beklentilerin göz ardı edilmemesi ve ortak akla uygun hareket etmeleri gerekliliği üzerine verilmiş sözler vardır.
 
Rahman inananları Nahl suresi 91. ayetinde "Sözleştiğiniz zaman Allah için verdiğiniz sözü yerine getirin ve bir de Allah'ı kendinize kefil ederek sağlamlaştırdığınız yeminlerinizi bozmayın. Allah ne yaptığınızı bilir." buyurarak uyarmaktadır.
 
Allah'ın adıyla kurulan evliliklerde zulümler üst boyuttaysa iki taraf da verdikleri sözlerde durmamalarından, saygıların zedelenmesinden, adaletin sağlanmamasındandır. Zira dünya hayatının refahı sözlerde durmak, saygı ve adalet üzerinedir. Adil olunmayan hiçbir yerde huzur yoktur.
 
Elbette insan insan ilişkisinde sorumluluklar konusunda bazı ayrımlar söz konusudur. Bu da hayatta daha mutlu olmak için bir ön kabul olmalıdır. Özellikle evlilik içinde roller tam bellidir. Görevlerini, sorumlulukarını ve sınırlarını bilmeyen evliler asla aile olamayacaktır.
 
Evlilik yolculuk gibidir. Yolculuklarda bilene tabi olunması ortak aklın kabulüdür. Evlilik yolcuğunda tabi olunanın erkek olması, bir bakıma erkeğe verilmiş üstünlüktür. Lakin erkeğe  verilen bu görev büyük bir sorumluluk da yüklemektedir.
 
Bu görev KAVVAM kavramı ile ifade edilmiştir. Belki de hayatta erkeği ve kadını ayıran en önemli özellik budur. İlgili ayet Nisa suresinin 34. Ayetindedir. "Erkekler, kadınların  başlarında kavvamdır. (Yönetici ve koruyucu)"   
 
Kavvam  tabiri; bir şeyin veya bir kimsenin başında bulunmak, onu korumak, idare etmek, geçimini üstlenmek, sorumluluğunu taşımak anlamlarındır. İsmi mübalağa  kalıbından olması, yöneticiliği ve karuyucu olmayı bıkmadan usanmadan her zaman yapması içindir.
 
Güven veren, adaleti tam yapan, evin geçimini üstlenen her erkeğe karşılığında öncelikle itaatını Allah için yapan, meşru isteklerini geri çevirmeyen, ailesine bağlı olan, kendini koruyan saliha bir eş bulacaktır.
 
Aksi olması da elbette mümkündür. Bu da beylerin imtihanıdır. Sabretmesi ve Rahman'dan yardım istemesi istenir. Zira Hak Teala Nisa suresi 19 ayetinde eşleri ile marufa uygun bir şekilde geçinmelerini tavsiye etmiştir. Hoşlanmadığınız şeylerde de bir çok hayır olabileceğini buyurmuştur.
 
Kavvam olmak kazancından harcamasını ve bunu aralıksız yapmasını gerekli kılar. Zira ailede adalet tesis etmek, geçimini karşılamak, yönetimi iyi yapmak tamamen erkeğe verilmiş bir görevdir. Aksi takdirde evlerde huzur olmayacaktır.
 
Hayatın ağır yükünü öncelikle daha güçlü olan beylerin üstlenmesi istenir. Bu yüklenişe şahit olan hanım, eşinin yanında daha da olgunlaşacaktır. İslam aile sisteminde kadınların hocaları koca, çocukların hocaları da annedir.
 
Erkek ergin olmak zordur. Zira evin geçimini üstlenecek olan erkeğe kadın emanet edilmiştir. Hassas, duygusal, kırılgan olan kadın korunmaya muhtaçtır.
 
Kadının korumasını üzerine alan Rahman, toplumda iftiraya uğramaması için dört şahit olmasını, getiremezlerse asla şahitliğinin kabul edilmemesinin yanında toplum önünde cezalandırılmasını emretmiştir.
 
Akabinde kadının babası, erkek kardeşi, toplum ve evlilik akabinde evlendiği erkeğe kadını teslim etmiştir. Yönetimi elinde olması gereken beylerede adaleti tesis etme görevi verilmiştir.
 
Aileyi yönetmek devleti yönetmek gibidir. Evlenmeden önce her erkek yönetim sanatını çok iyi bilmelidir. Anlaşma ile kendisine emanet edilen eşine ve ailesine karşı adaleti tam yapmaya çalışmalıdır.
 
İlk sorunlar yanlardan gelir. Annenin gelinini kendisine rakip gibi görmesi ya da hanımın "benim sözümü mü yoksa annesinin sözünü mü tutacak" diyerek eşini denemesi vardır. Böylelikle ilk sorunlar genelde gelin-kayınvalide ya da gelin-görümce arasında yaşanan problemlerdir. Buda aile oluşumunda birinci sorunlardır.
 
Evlenen erkek ilk imtihanını vermektedir. İki kadın arasında kalmak zordur. Zira bir tarafta eşi, diğer tarafta da anne ve kardeşi vardır.
 
İdare etme sanatını Rahman Nisa suresinin 129. ayetinde ne kadar uğraşsalar da erkekler kadınlar arasında adaleti yerine getiremeyeceğini belirtmiştir. Tavsiye ise arayı düzeltme gayretinde olmak ve birini askıda bırakmamak, ilgisini büsbütün kesmemektir.
 
Adaletin inşası öncelikle ailede bu noktadan başlamalıdır. Burada adaleti yapma gayretinde olan erkeğin başı ağrımayacak, aile fertleri mutlu olacak ve aile olmaya zemin oluşacaktır. Zira evlilerin aile kuramamalarının başlangıç sebeplerinden en önemlisi budur.
 
Ves-Selam.
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Dövme, vejetaryenlik, kurban ve müşrik ile ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Tasavvuf rezilliklere göz yummayı onaylar ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Peygamberi Anmak mı Anlamak mı? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İslâm?ın ve Îman Etmenin Ne Demek Olduğunu ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İslami Hareketler Panislamizm Fundamentali ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Dinsiz Dindar Gençlik Yetiştirmek Sadece B ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 ?Siz Hâlâ Orda mısınız?? ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 10 maddede Müslüman gencin günlük programı ...
............................................
 Yazar
 Selim ÇORAKLI
 Aceleci, cahil ve zalim! ...
............................................
 Yazar
 Muhammed ÖZKILINÇ
 Demokrasi = Helvadan Put ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Sağlığımız Nasıl Bozuluyor ? ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
15.09.2020

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
15.09.2020

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
15.09.2020

Acı biber'in 14 faydası
15.09.2020

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
15.09.2020

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
15.09.2020

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
03.06.2016

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
01.06.2016

Islak Mendil Gerçeği.
26.05.2016

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
27.05.2016

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2020 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.