SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 4 Kişi

Bugün 352 Kişi

Toplam Ziyaret 1.037.910  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Aile Danışmanı
Yazar Asiye TÜRKAN
 
 
 
Makale Tarihi :  01.09.2020
Umuda yolculuk!
Takvimlerin hızla aktığı, gündemin her an değiştiği, insanların kendi dertleriyle boğulma durumuna geldiği, hele de pandemi sürecinin bir çok sıkıntıları gün yüzüne çıkardığı şu anlarda tarih sayfalarından müminler için milat olan hicretin olması ümidi tazeliyor. 
 
Takvimler 22 Temmuz 622 yılını gösterdiğinde bedevilikten medeniliğe doğru bir yolculuk başlamıştı. İmanını hayatına şahit kılmak isteyen inananlar can güvenliğini kaybettiği topraklardan özgürlüğünü yaşayacağı, doğruyu anlatacağı yere yola koyulmuştu. Böylelikle Medine medeniyete merkez oldu. 
 
Ümitler asla bitmedi. İnananlara Hak Teala’nın vaadi vardı. Yeryüzü saltanatı ancak güvenip teslim olanların olacaktı. Bunun içinde öncelikle bütün bağlardan kurtulmak gerekirdi. Allah’ın ilk evi olan Kabe bile olsa bu bağ kopmalıydı. Zira Allah’ın arzı genişti, bütün yeryüzü mescitti. 
 
 
 
Medine muhacire kucak açmış, tarih boyunca hayırla yad edilecek evlatları bağrından çıkartmıştı. Her şeyini paylaşan fedakar Ensar’a muhacir “Bana çarşının yolunu göster, ekmeğimi taştan çıkarırım”  diyerek eline kazmasını, sırtına çuvalını alarak çarşı yollarına düşmüştü.
 
Muhacirlerin aklı, kalbi, gözleri namaz için yöneldikleri, hac için yollara düşmeyi istedikleri, Arafat’ı, Mina’sı, Müzdelife’si, Safa’sı, Merve’si olan doğup büyüdükleri topraklarıydı. Lakin bunun için daha çok güçlenmeleri gerekirdi. Beklenen gönüllerin fethi ile oldu. Evlerinden kaçan muhacirler aynı topraklara fatih olarak girdi. 
 
Yeryüzü müminler için genişti. Bütün dünya nimetleri de iman edenler için sunulmuştu. Verdiği nimetin şükrü de; görmek ve bütün imkanlarından azmadan faydalanmaktı. Nimetlerinden faydalanılamayan ve ölümle tehdit edilen ortamdan da tıpkı Allah Resulü ve arkadaşları gibi hicret edilmeliydi. Zira hak Teala "Allah'ın toprağı yeterince geniş değil miydi, hicret etseydiniz ya!" diye soracaktı.
 
Tek başına ümmet olan Allah Nebisi Hz. İbrahim, Nemrut’un zulmünden, kendisini hiç anlamayan babası da dahil kavminin yanından, inancını yaşamak için hicret ederken “Ben, Rabbim’ in yanına  gidiyorum” diyerek bizlere örnek olmuştu.
 
Hz. Musa, bir eli yağda bir eli de balda saraydayken, yaşanan haksızlığa kör ve sağır kalmadı. Ölmemek için kaçtığı şehre iman gücü ile döndü. Hakkı yumuşak bir üslupla anlattı, yanına inananları da alarak tekrar hicret etti. Arkasından yetişen  firavun ve ordusunun gözlerinin önünde boğulmaları, son anda secdeye kapılmaları ise delil olarak günümüze kadar kaldı. 
 
O zaman ki toplumundan bir nebze olsun uzak kalmak için dağlara çıkan Abdullah oğlu Muhammed (a.s.) vahyin bütün ağırlığı ile dağdan aşağıya indi. Zira inmeden hakkı anlatamayacak, sabrı tavsiye edemeyecekti. 
 
Bütün toplumunu karşısına aldı. Makamını, mevkiini, gücünü, işini, evini, sahip olduğu her şeyi kaybetmekle karşı kaşıya kaldı. Seçim yapılmalıydı. Ya nimetlerin geçici olduğu dünya, ya da ölüp de tekrar geleni olmayan, tamamen gayba iman esası üzerinde oluşan, elle hissedilmeyen, gözle görülmeyen Ahiret...
 
Hicret; bedenimize ağır gelen, hayatın her alanını kapsayan bütün korkulardan uzaklaşmaktır. Zira Allah Resulü muhaciri “ Allah’ın yasakladıklarını terk eden” olarak yapmıştır.
 
Hicret; adeta insanlığımızın önüne açılan bir kapıdır. Bu kapıdan giremezsek, vicdanlarımız hapistir. İçimizden gelen sese kör ve sağır kesilebiliriz. Hakkı örtüp batıla sarılabiliriz. Dünya nimetlerine dalıp gerçeğin üzerini örtebiliriz. Allah’ın yasakladıklarını meşru kılma gayreti içine girebiliriz. 
 
Hasılı Kelam; malımız varislerimizin, bedenimiz toprağın, canımız ise Allah’a aittir. Dünyada her birimiz huzurun peşindeyiz. Huzur da ancak Allah’ın yasakladıklarını terk etmekledir. Bunun için de ölümün olmadığı mekana, asıl vatana hazırlık yapılmalıyız. Misafir olunan dünyada ev sahibi gibi olmadan sınırları aşmadan adil olmalıyız. Umudumuzu ve ümidimizi yitirmemeliyiz. Hayat devam ediyor...
 
Bismillah! Hicretimiz mübarek olsun…
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Kulluk bir bütündür, vazifenin küçüğü de b ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Kudüs’ün kurtuluşu için sesli düşünüyoruz ...
............................................
 Prof.Dr
 Ali BARDAKOĞLU
 Koronavirüs'e çareyi bilim ve akıl üretece ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Görüneni Bilmeden Görünmeyen Bilinmez ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Kuran Kimleri Çarpar ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Küfür ehli İslam’dan intikamını tasavvufla ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Kur’an’da Olmayan Peygamberin Hayatında Ol ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Anlaşılmak İçin Konuşmak ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Kaderi Anlamak Üzerine.. ...
............................................
 Yazar
 Elif COŞKUN
 Çekin Ellerinizi Kadın'ın Üzerinden ! ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Faydasız İlimden Allah'a Sığınırım ! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Uyuşturucu Gibi Gıda "FAST FOOD" ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.