SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 2 Kişi

Bugün 302 Kişi

Toplam Ziyaret 1.052.999  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Araştırmacı-Yazar
Yazar Abdülaziz KIRANŞAL
 
 
 
Makale Tarihi :  1.07.2021
Dikkat! Bu belirtiler varsa iman zayıflığı hastalığına yakalanmışız demektir
En son ne zaman bir namazı huşuyla kıldığını, en son ne zaman Kur’an okurken etkilendiğini, en son ne zaman gözyaşlarıyla dua ettiğini, en son ne zaman bir nafile oruç tuttuğunu, en son ne zaman ciddi bir infakta bulunduğunu hatırlayamamak. Yani uzun zamandır bu ruh hallerini yakalayamamak.
 
Etrafında işlenen haramlara, günahlara, haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı umursamaz davranmak. İyiliği emretme ve kötülükten menetme vazifesini terk etmek.
 
Allah’ı zikretmeyi unutmak. Günlük zikir ve virt vazifelerini yerine getirememek. Kur’an’la bağları koparmak. Cenaze ve düğün gibi özel bir durum gerçekleşmedikçe Kur’an’a vakit ayırmamak. Kur’an’ın manalarına, kıssalarına, uyarı ve müjdelerine önem vermemek, merak etmemek, üzerinde düşünmemek.
 
Yanında edilen gıybet, iftira, dedikodu ve küfürlere sessiz kalmak. Tavır koyma bilincini kaybetmek. Günaha dalmış insanlarla dostluğa, beraber oturup kalkmaya ve beraber yiyip içmeye devam etmek.
 
Yeme içmede helal gıda hassasiyetini kaybedip, alışverişlerde helalliğe dikkat etmemek. İçki ve benzeri haram maddelerin satıldığı yerlerden alışveriş yapmak ve yemek yemek veya konaklamak.
 
Farz namazlarda sürekli ihmalkâr davranmak. Namazları geçiştirerek kılmak veya huşu ve tadil-i erkâna riayet edememek. Sabah ve yatsı namazlarını sürekli kaçırmak. Cami ve cemaatle bağın tamamen kopması. Namazları hızlıca kılıp sünnetleri, dua ve tesbihatı terk etmek.
 
Kul hakkı, faiz ve haksız kazanç hassasiyetinin zayıflaması. Rüşvet, torpil, iltimas gibi büyük haramlara bile bir mazeret üretip bir fetva bulmaya çalışmak. Yanlışa düşen bizdense üstünü örtüp görmemezlikten gelmek.
 
Gözü haramdan, dili gıybetten, kalbi hasetten, mideyi haram lokmadan, cebi haram kazançtan koruyamamak ve haramların bütün hayatı işgal edecek bir düzeye gelmesi.
 
Dizikolik olmak. Bir namazı kaçırdığında bir diziyi kaçırdığı kadar üzülmemek. Dizilere heyecanlandığı kadar namaz, Kur’an ve Allah’ın zikrine heyecan, istek ve iştiyak duymamak.
 
Allah korkusunun azalması. Bu nedenle haram ve günaha karşı direniş ve sabır bilincinin
 
çökmesi. Günahlara kolayca düşmek. Bir türlü tevbeye sadık kalamamak.
 
Aileyi ve akrabaları ihmal etmek. Müslüman kardeşlere ziyaretleri kesmek. İnsanlardan uzaklaşıp nefsin istediği şekilde vakit geçirmeye yönelmek.
 
Çok yemek, çok uyumak ve çok konuşmak. Midesine, uykusuna ve konuşmalarına söz geçirememek. Aşırı derecede gevezelik hastalığına yakalanmak. Küfürlü ve müstehcen konuşmaları alışkanlık haline getirmek. Utanma duygusunun azalması.
 
Sünnetleri terk etmek. Hurâfe ve bidatlere merak salmak. Şüpheli şeylere dalmak. Sürekli haram sınırlarında dolaşıp durmak. Vaaz ve nasihatten etkilenmemek.
 
Müslümanların, mazlumların, gariplerin ve yetimlerin derdiyle dertlenmemek. Ümmet olma bilincini kaybetmek. Hayatı kendi hayatından, dertleri kendi dertlerinden ibaret görmek.
 
Borç alıp ödememek. Söz verip sözünde durmamak. Tartışınca aşırıya kaçmak. Küsünce barışa yanaşmamak. Çabuk öfkelenip geç sakinleşmek. Kırıcı ve incitici bir ahlaka sahip olmak. İftira etmekten ve yalan söylemekten korkmamak.
 
Mala ve dünyaya karşı hırsın artması ve ahireti unutmak. Dünya ve dünyalıklara karşı dayanılmaz bir şehvet duymak. Hiç ölmeyecekmiş gibi birikimlerde ve davranışlarda bulunmak. Dünyevi kazanımlar uğrunda uhrevi kazanımları feda etmek.
 
Merhametsizleşmek, nezaketsizleşmek, tahammülsüzleşmek, kabalaşmak ve affetmemek. Yani ahlakını kaybetmek. Nefret edilen ve kendisinden kaçılan bir insan haline gelmek.
 
Ailesinin İslami eğitimine önem vermemek. Çocuklarının ve eşinin namaz disiplinini ihmal etmek. Onlara nasihat etmemek. Onlarla ilgili ahirette karşılaşacağı sorumluluğu hafife almak.
 
Tesettür, iffet ve hayâ hassasiyetinin azalması. Kimlik bilincinin zayıflaması. Sıradanlaşmak. İdeallerini kaybetmek. Sürekli mazeret üreten, hiçbir şeyi beğenmeyen, hiçbir yükün altına girmek istemeyen, risk ve inisiyatif almayan pısırık ve mıymıntı bir karaktere dönüşmek.
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Ölmeden önce ölenin derdi ne olur? ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Her konuda hakikati kimse tek başına bulam ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’a göre akletmek nedir? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Görmezden Gelinen Âyet: Ahzâb 21 ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İnfak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Tâğutu İnkâr Et ki Müslüman Olasın ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Rivayetin Gölgelediği Resulüllah! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Enes TARIM
 İslâmî Çöküş ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Müslüman şahsiyetin tatil prensipleri ...
............................................
 Yönetim Kurulu Üyesi
 Veysel GİLEY
 Doping Helal mi ? ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Tağutun anlaşılması.. ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.