SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 9 Kişi

Bugün 330 Kişi

Toplam Ziyaret 1.078.471  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Prof.Dr.İlahiyatçı
Yazar Faruk BEŞER
 
 
 
Makale Tarihi :  1.09.2021
Nebi, Resul ve Peygamber
İslam’ın bir iman bir de amel yönü olduğu bilinir. Birisi iman, diğeri İslam kelimeleriyle ifade edilir. Kelime olarak aralarındaki farkı söz konusu etmediğimizde mümin, aynı zamanda müslim/müslüman, müslim de aynı zamanda mümindir. İnanma ve inandığı ile amel etme yönleri kastedildiğinde ise aralarındaki farka işaret edilir.
 
Ama bu dinin özel adı iman değil ‘İslam’dır. Bu da İslam kelimesinin ikisini birden kapsadığını gösterir. Belki onun için ‘iman’ büyük harfle yazılmaz da ‘İslam’ büyük harfle yazılır.
 
Resulüllah’ın (sa) hadisi şeriflerine dayanarak iman için olmazsa olmaz esaslar ‘Amentü’ metniyle anlatılır. ‘Amentü’de sayılan altı iman esası Resulüllah’ın bir hadisidir. Bir başka hadiste de bizim İslam’ın şartları dediğimiz ameller sayılır.
 
Mümin ve Müslüman olma öncelikle Allah’a imanla başlar. Nasıl bir Allah’a inandığımızı önceki iki yazımızda anlatmaya çalıştık. Şimdi ise inandığımız Peygamber nasıl birisidir meselesini anlamaya çalışacağız. Çünkü Kelime-i Tevhit’teki ve Kelime-i Şehadet’teki ikinci esas, Peygamber’e inanmaktır. Peygamberlerin birine bile inanmayan ya da düşman olan bir kimse mümin olamaz.
 
Türkçe için günlük dilde Nebi, Resul ve Peygamber kelimeleri aynı anlamda kullanılır. Ama detaya inildiğinde aralarında teknik farklar vardır. Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’te Nebi ve Resul ifadeleri geçer, Peygamber kelimesi geçmez. O Farsça, haber getiren anlamındaki peyâm-ber kelimesinin Türkçeleştirilmiş halidir. İran’ın Sünni olduğu zamanlar biz Araplardan çok, onlarla irtibatlı olduğumuz için ibadetlere dair bazı kelimeleri onlardan almışız. Namaz, oruç, abdest kelimeleri de Farsça’dır. Peygamber kelimesi hem Nebi hem Resul için kullanılır. Ama o zaman aralarındaki farka işaret edilmemiş olur.
 
Biz daha önce Nebi ve Resul arasındaki farka dair de iki yazı yazmıştık, onların özeti şudur: Nebi kelimesi, nebe’/haber ya da nebve/yücelik kökünden gelir ve buna göre Nebi Allah’ın vahiy ile bilgi verdiği, şanı yüce seçkin kul demektir. Resul kelimesi ise risaletle yani Allah’ın özel mesaj ile görevlendirip gönderdiği kuldur. Buradan hareketle Nebi ve Resul arasındaki fark şudur: Nebi, nübüvvet özelliğiyle sıradan insanlardan ontolojik olarak farklı seçkin bir beşerdir. Resul ise bu farklılık ile birlikte insanlara Allah’ın mesajını ulaştırmak ve onları Allah’a davet etmekle görevlendirilen Nebi’dir. Yani esas olan ontolojik farklılık Nebilik’tir, risalet bir görevlendirmedir. Bunu teşbihteki hata riskini göze alarak şu misalle anlatabiliriz: General olmak için bütün şartları tamamlamış birisi bu unvanı almayı hak etmiştir, ama ancak bu payenin ona resmen verilmesiyle general unvanını alır.
 
Buna göre Nebi-Resul farkını iki türlü düşünebiliriz; esas olan bu unvanı hak ettiren vasıftır, yani Nebi’liktir, o halde bu yönüyle Nebi Resul’den üstündür. Ama Resul olarak ancak Nebiler görevlendirildiği için Resul’de hem hak ediş hem de bunu fiilen gösterme yönüyle Nebi’den üstün olmuş olur. Dolayısıyla bütün Resuller aynı zamanda Rebidirler. Ama her Nebi insanlara böyle bir görevle gönderilmiş olmayabilir. Mesela Hz. Âdem bir Nebi’dir ama bir topluluğa Resul olarak gönderilmiş değildir. Ya da Allah’a nispetle Nebi, kullara nispetle Resul diyebiliriz.
 
Bir soru üzerine Resulüllah (sa) Nebilerin yüz yirmi dört bin, Resullerin ise üç yüz on beş kadar olduğunu söyle-miştir (Beyhaki). Demek ki, Resul olarak görevlendirilmemiş pek çok nebi vardır.
 
Nebi olmayan, Resul olamayacağına göre, Nebilerin sonuncusu aynı zamanda Resullerin de sonuncusu olur. Dolayısıyla Hâtemu’l-enbiya olan Resulüllah’tan sonra kendisine vahi geldiğini iddia eden Kur’an-ı Kerim’i inkâr etmiş olur.
 
Peygamber’deki bu ontolojik farklılık, diğer insanlardan ayrı olarak onların Allah tarafından korunmuş olmalarını gerektirir. Peygamberlerin kendilerine bu görev verilmeden önceki hayatlarında günah işleyip işlemeyecekleri tartışılmıştır ama en azından Peygamber olduktan sonra masum olduklarında şüphe yoktur. Çünkü onlar dinin ete kemiğe bürünmüş halidir ve her yönüyle örnektirler. Onun için masumiyet sıfatı Peygamber’in en önemli özelliğidir. Bazı konularda Resulüllah’ın Allah tarafından neden öyle yaptın diye uyarılmış olması günah işlediği anlamına gelmez, Allah’a göre en iyiyi değil de iyiyi yaptığı anlamına gelir. Buna Allah’a nispetle hata/zenb denebilir ama Resulüllah’ın bize göre her bakımdan hata olan hiçbir davranışı yoktur. Zaten öyle olanları da Allah’ın uyarıp düzeltmesi, geriye kalan bütün fiillerinin isabetli olduğunu gösterir.
 
Bu bir giriş olsun.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Kripto Para ve Dijital Sistem ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Edep ahlakın sanata dönüşmüş halidir. ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 İslam'da Aile'nin Önemi ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Ölüm Hak, Mîras Helâl Mi? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Veli Kültü ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Önce Yeryüzünü İfsat Ettiniz Sonrada Ölüle ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 Sorumsuzluk Sorun Doğurur ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Kur'an'da "Üç Savunma" ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Bunalmış Müslüman’a On Kur’an Tavsiyesi ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Sema MARAŞLI
 Bu Sözleşme Türkiyemizi Bitirecek ! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Hanımların Dikkatine - Meme Kanseri Nedenl ...
............................................
 

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
30.07.2021

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
30.07.2021

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
30.07.2021

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
30.07.2021

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
30.07.2021

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
30.07.2021

Yoğurt Suyunun İnanılmaz Faydaları.
30.07.2021

Türkiyede 8 Çocuktan Biri Astım Hastası.
30.07.2021

Hangi Meyve Hangi Hastalığa iyi Geliyor.
30.07.2021

Türkiye'de her 5 kişiden biri KOAH
30.07.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.