SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 2 Kişi

Bugün 192 Kişi

Toplam Ziyaretçi 938755 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yönetim Kurulu Başk.
Yazar Selahaddin ALIÇ
 
 
 
Makale Tarihi :  28.08.2019
Müslüman Olarak Yaşamak
Değerli okuyucularım; Günler gelip geçiyor,bizler farkına varmadan dünyalık işlerle meşguliyetimiz devam ederken maalesef pek çok konuda önem arz eden mevzularıda ister istemez göz ardı ediyoruz gibime geliyor ne dersiniz..! Yanılıyor muyum acaba. .?  Yaşadığımız dünya hayatında, içinde bulunduğumuz ortamda sizce vazifelerimiz nedir?Dünya nimetleri için çok çalışmak mı? Helal ve Haram olanları anlatmak mı? Dinimizi korumak mı? Dinin ihyası için çalışmak mı? İnsanların Tevhid inancına sahip olmasını mı sağlamalıyız..? Müslümanların çoğalmasını mı sağlamalıyız. ? Yoksa fertlerin Müslümanlığı yaşama mücadelesi vermesini mi? Bunları  düşününce; dinin ihyasının ötesinde,  günümüzde müslümanca yaşamanın mücadelesini veriyoruz gibi geliyor bana .
 
Gayri islami bir sistem içinde imanımızı korumaya çalışıyoruz. Aslında yaşam olarak da; Müslüman kalmak çabalarımızın başında gelir. Bütün çabalarımız, gayretlerimiz bunun üzerinde toplanmaktadır. Yaşadığımız ortamın tesirinde kendimizi unutarak kavramları karıştırmaktayız. Fert planını unutup, cemiyet planında kendimizi görmekteyiz. Vatan, millet, devlet, şehid, cihad derken; meselemizi unutuyoruz. Kavramların müslümana ne ifade ettiğini düşünmeyip de; hepsini bizim kabul ediyoruz. Atalarımızın yaptığı ilayı kelimetullahla övünme, her karış toprakta bir şehit kanının bulunması, bayrağın kan renginde olması bize neleri hatırlatmakta..? Şehit olurlarken hedefleri ne idi?
 
Hepimiz biliriz ki Allah ve Rasulü’nün bize bildirdiklerini ihya etmek, Kur’an ahlakını yaşamak, Kur’an inancını yaşamak ve yaşatmaktır. İçinde bulunduğumuz sistemde bu var mıdır? Bunları çocuklarımıza öğretebiliyor muyuz..? Halkımızın bir kısmı kendi kutsallarını koruma ve kollamada tanrılık payesi taşımıyorlar mı? Allah’ımızı ve peygamberimizi tanıyorlar mı? Onların tek gayesi, Ku’ran’ı  yok saymak, ezanı susturmak ,beşeri istek ve kanunlarını bizlere  dayatmaktır. Allah’ın bildirdiği haramları yaşam şartları olarak  bizlere empoze etmek istemektedirler. Bir başka deyimle, Allah’ın haramlarını helal, helallerini haram saymak, sistemlerinin baş gayesidir. Onların bu sistemde Allah (c.c)yok, Allah’ın (c.c) emirleri yok, Peygamber (s.a.v) kendileri için birinci düşman, Müslümanlar ikinci sınıf vatandaş. Böyle bir sistemin içindeyiz. Müslümanın başvuru kaynağı Kur ‘an  dolayısıyla  Allah’ın (c.c) emirleri hor görülmektedir. Bu toplulukta ,Peygamberin ismi anılmaz, Müslümanlar toplumda kabul görmez. Bunların sistemde ilayı kelimetullahın kapladığı, atalarımızın bize tarih olarak sundukları değerleri bugün geçerli sayabilir miyiz? Biz saysak Allah(c.c) indinde sayılır mı? 
 
Bir tren ki; yolcuları fesat ve küfür erbabı. Bize de “Bu trende gideceksen, bizim gibi olacaksın” deniyor. Böyle bir ortamda, müslümanın geçmişi ile bağ kurması mümkün mü? Bu tren bizi Müslüman olmayan bir beldeye götürmektedir. Kimi inanarak bu trene biniyor, kimi de ruhsat zırhına bürünüyor. Hangi şartlarda binersen bin, müslümanı sırat-ı müstakîme götürmemektedir. Kâfir, fasık ve haram olan sahalardır. İmanımızı kalbimizden söküp almak istemektedirler. 
Öyle bir sistemin kıskacındayız ki, bütün güçleri ile sıkıştırmaktalar. Bizi ve toplumu inancsızlaştırma için uğraşmalar her geçen gün daha da artmaktadır.. Onlar için; Faiz- hayat damarları, içki; motorların yakıtı, zina; alameti fârikaları, alış verişinden evliliğe kadar bütün hareketleri dinin dışındadır. Bizde bu toplumun içinde yaşamaktayız. Ve Müslüman olarak kalmak mücadelesini verme durumumuz var. Şunu düşünelim. Bu belde bizim beldemiz. Bu ülke ve topraklar ecdadımızın kanları ile sulanmış ve canları pahasına kazanılmış topraklardır. Peygamberin müjdesine ermek için, Allah'ın ismini yaymak, ahirette Rıza-ı Bari’ye ulaşmak, Tevhid bayrağını dalgalandırmak için şehid oldular, gazi oldular. Ezanların her nidasında, Kelime-i Tekbir bunları anımsatır. Bunları düşlememek ve atalarımızın yaptığı hizmetleri inkâr etmek mümkün mü? Allah ‘ın izni ile sonsuza dek bu ülke Müslümanların olarak kalacak ve topraklar üzerinden ezan sesleri asla eksik olmayacaktır.
 
Şunu bilelim: Dinin düşmanları dışımızdan gelmemiştir.İslami ilimleri yeterince almamış Tevhid inancını tanımamış, islam geleneği içinde birşeyler bildiğini zanneden geçlerimiz ile bizden evvelki değerlerimizin emanet ettiği bizim neslimizden gelmiştir. Küfürden, irtidattan, fasıkıyyetten gelmiştir. Kendi evlatlarımızdan gelmiştir. Kendi inancımızda olanların irtidat ederek zehirli şerbetlerinden, makam ve mevki, menfaat ve çıkarların cazibesi onları bu hale getirmiştir. Müslümanı kafirin emrine sokmuştur. Bize düşen, ilâyı kelimetullah hedefimiz olsa da, bulunduğumuz sistemde Müslüman kalmak, müslümanca yaşamak mecburiyetimiz vardır. Bunu kazanmak için de ailemizi, çoluk çocuğumuzu korumak, Müslüman kalmalarını sağlamak, müslümanca yaşamalarını temin etmek, vazifelerimizin başında gelir. İnananlar arasında Tevhid kardeşliği irtibatını sağlamak, bir ve beraber hareket etme başarının başlangıcıdır. “Müslümanım” diyenlerle değil, müslümanca yaşayanlarla ünsiyet kurmalı, toplumda diri ve aksiyoner olmalıyız. Geçmişimiz bize rehber olmalı, onların yürüdüğü Tevhid yolunda yürümeliyiz. Ancak Allah’ın hidayeti, rahmetini ve yardımını böylece kazanmış oluruz. Selam ve dualarımla,
                                                                                                       
 
Selahaddin ALIÇ
 
 
 
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Teheccüd, kurban, kilise ve domuz üretimi. ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Fatiha notları, Rahman ve Rahîm farkı ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Şefaat İçin Allah Kime İzin Vermiş Ki ? ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 İlk Düğmeyi Yanlış İliklemek ! ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Dua Nedir ve Nasıl Dua Edilir? ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Cenneti Beğenmeyenler Nereye Gidecekler Ac ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Ramazan Geldi Din’de Kampanyalar Başladı! ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Unutulmuş Ramazan sünnetleri.. ...
............................................
 Yazar
 Asiye TÜRKAN
 Genç evlilik mağdurlarını anlamak! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 İslâmı nasıl anlıyoruz..! ...
............................................
 

Limonlu Suyun Sırrı !
03.04.2020

Kaybedilen Savaş BONZAİ !
03.04.2020

İŞTE ACI BİBERİN SAĞLIĞA FAYDALARI
03.04.2020

Psikolojinize zarar verdiği bilimsel olarak kanıtlanmış 6 gıda
03.04.2020

Çocuğunu seven okusun !
03.04.2020

“Kırmızı et fiyatlarında sürekli artışın kök sebepleri ve Çözümler”
03.04.2020

1000’lerce yıl öteden gelen sağlık : ‘‘PROBİYOTİKLER’’
03.04.2020

İşte Her Gün Yumurta Yediğinizde…
03.04.2020

"Rize şekeri" üretimine başlanıyor..
03.04.2020

Neden islah edilmek isteniyor Siyez Buğdayı ?
03.04.2020

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2010 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.