SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 6 Kişi

Bugün 83 Kişi

Toplam Ziyaretçi 954371 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Yazar
Yazar Abdülaziz KIRANŞAL
 
 
 
Makale Tarihi :  01.07.2020
Müslüman gençler için “La İlahe İllallah” devrimi
Müslüman gencin ilk ve en önemli sloganı, “La İlahe İllallah Muhammedu’r-Rasûlullah” cümlesidir. Müslüman genç bu cümle ile birlikte mülkünde, kanunlarında, yasalarında ve yönetiminde hiç kimseyi ortak kabul etmeyen bir ilaha iman eder.
 
 
Müslüman genç bu cümle ile kula kulluktan, nefse kölelikten, şehvete esaretten kurtulup, özgürlüğüne ve gerçek şahsiyetine kavuşur. Çıkarcı ve menfaatçi bütün beşeri düzenlerin yalanlarını, kaygılarını, gündemlerini, sahtekârlıklarını, kepazeliklerini, ikiyüzlülüklerini, ahlaksızlıklarını ve adaletsizliklerini reddeder.
 
 
Müslüman genç, “La İlahe İllallah Muhammedu’r-Rasûlullah” cümlesi ile “La” derken bütün ilahlık iddiasında olanlara “La” deyip onları reddettiği gibi, “İllallah” ile de sadece Allah’ı Rab ve İlah olarak kabul eder.
 
 
Bu ret ve kabul, Müslüman gencin hayatında sadece akidevi bir prensip olarak kalmaz. Onun hayatında büyük bir inkılâp ve devrim meydana getiren bu ret ve kabul, Müslüman gencin siyasi, ekonomik, ahlaki ve sosyal hayatının tamamını kuşatan aktif, canlı, her zaman ve mekânda tazeliğini koruyan tevhit merkezli bir ret ve kabul haline gelir.
 
Müslüman genç, itikadi olarak “La” deyip Allah’tan başka bütün ilahları ret ettiği gibi siyasette, hukukta, sosyal hayatta ve uluslararası alanda bütün kanun koyucuları da reddeder. “İllallah” ile de sadece Allah’ı İlah olarak kabul ettiği gibi siyasette, hukukta, ekonomide sosyal hayatta ve uluslararası alanda da sadece Allah’ın koyduğu kanunları, yasaları, ilke ve prensipleri kabul eder.
 
 
Yani Müslüman gencin siyasi ve hukuksal alanda “La” demesi, bütün beşeri ideolojileri, onların koyduğu yasaları, onların ürettiği ilkeleri reddetmesidir. “İllallah” demesi ise sadece Allah’ı ve onun emrettiği Kur’an nizamını kabul etmesi ve bu nizamın kurulması için mücadele etmesi demektir.
 
 
Müslüman gencin ekonomik alanda “La” demesi, faizi, haram kazancı, haksız kazancı, kul hakkını, zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan sömürü düzenlerini reddetmesidir. “İllallah” demesi ise Allah’ın emrettiği adil paylaşıma dayanan, faizsiz ve adil bir ekonomik düzeni kabul edip bunun için mücadele etmesi demektir.
 
Müslüman gencin sosyal hayatta “La” demesi, bencilliğe, ırkçılığa, ahlaksızlığa ve güçlünün üstünlüğüne dayanan tüm sosyal düzenleri reddetmesidir. “İllallah” demesi ise Allah’ın emrettiği kardeşliğe, yardımlaşmaya, üstün bir ahlaka, takvalı olanın, hakkın ve haklının üstünlüğüne dayanan sosyal bir düzeni kabul etmesi ve bunun için mücadele etmesi demektir.
 
 
Müslüman gencin uluslararası alanda “La” demesi, emperyalistlerin ve Siyonistlerin kurdukları uluslararası düzenleri ve birliktelikleri reddetmesidir. “İllallah” demesi ise yeryüzünde Allah’ın emrettiği hakka, adalete ve tevhide dayalı, merkezinde İslam birliği olan yeni bir dünya düzenini kabul etmesi ve bunun için mücadele etmesi demektir.
 
 
Yani Kelime-i Tevhit ile Müslüman genç, fert, aile, toplum ve düzen bazında büyük bir devrim gerçekleştirerek sadece ve sadece âlemlerin Rabbi olan Allah’ı ve Allah’ın koyduğu düzeni kabul etmiş olur.
 
 
Müslüman genç için Kelime-i Tevhit’in “Muhammedu’r-Rasûlullah” kısmı ise yeryüzünde yegâne önder, rehber, lider ve örnek olarak Hz. Muhammed’in (s.a.s.) kabul edilmesidir. Müslüman genç için rol model demek Hz. Muhammed (s.a.s.) demektir. Müslüman genç için idol demek Hz. Muhammed’dir (s.a.s.) demektir.
 
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Ayasofya ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Diyanet İşleri Başkanı olsaydım ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Resulü Yargılamak Kimin Haddine ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Kurtlar Sofrasında Müslüman Kalabilmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 Hasan Sabbah Haşişilik ve FETÖ ...
............................................
 Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Evlerimizi Namazgâh Edindik Mi? ...
............................................
 Yazar
 Muhammed CELİL
 Farklı olmak mı/ Fark etmek mi ? ...
............................................
 Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Davanın delisi gençlere ...
............................................
 Yazar
 Asiye TÜRKAN
 Bağımlılıkla mücadele ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Besin Zehirlenmeleri ...
............................................
 

Besin Alerjisi Olanlar İçin Yiyecekleri Test Eden Cihaz
30.07.2020

“Kırmızı et fiyatlarında sürekli artışın kök sebepleri ve Çözümler”
30.07.2020

1000’lerce yıl öteden gelen sağlık : ‘‘PROBİYOTİKLER’’
30.07.2020

İşte Her Gün Yumurta Yediğinizde…
30.07.2020

"Rize şekeri" üretimine başlanıyor..
30.07.2020

Neden islah edilmek isteniyor Siyez Buğdayı ?
30.07.2020

Kestane üretim miktarında 18,5’lik artış
30.07.2020

Solucan gübresine Çin ve İsrail’den talep
30.07.2020

Sakın tavukları öpmeyin!
30.07.2020

İşlenmiş meyve ve sebzede 1,5 milyar dolarlık ihracat
30.07.2020

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
Copyright © 2020 Helal Gıda Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.