SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 18 Kişi

Bugün 126 Kişi

Toplam Ziyaretçi 1014755 Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Aile Danışmanı
Yazar Asiye TÜRKAN
 
 
 
Makale Tarihi :  01.02.2021
İnsanı değerli kılan cinsiyeti değil eylemidir!
Bedel ödemeden elimize verilen her güzelliği ancak elimizde gidince değerini anlarız. Hayallerimde doğduğum  sokaklarında gezdiğim, tekrar dönüş ümidimi hiç yitirmediğim cennet misali vatanımdan ayrılalı tam 30 yıl oldu. Her ne kadar bütün fırsatları değerlendirip gelmeye çalışsam da yüreğimin bir yerinde derin bir sızıdır vatan hasreti...
 
Dünyaya gelmeme vesile olan, hayatın onca ağır yükünü gocunmadan yüklenerek beş evladını büyüten, evlendiren, torunlarını kucağına alıp seven, hastalıklarına daynamayan aciz vücudun sahibi babamı toprağa vereli neredeyse  altı  sene oldu. Her ne kadar her fırsatımda kuru toprağına gitsem de yüreğimde doldurulmayan bir acıdır baba hasreti...
 
İçine doğduğumuz büyüdüğümüz toplum- kültür, anne-baba- kardeşler-evlatlarımız, cinsiyetimiz-rengimiz-şeklimiz, seçemediğimiz ve doğuştan sahip olduklarımız... Bizi biz yapan, değerli ve üstün kılan ise seçerek yanımıza aldıklarımız, yanında olduklarmızdır. Gerisi ise elinde olunca kıymeti anlaşılmayandır, kaybedince bir sıkıntı veren... 
 
Bizler yaşadığımız ortamın doğuş akabinde güçlü çağımıza gelinceye kadar esiri ve eseriyiz. Esaret zincirlerimizi kırmak, şaheser bir eser olmak için, her ne kadar hasret dolu yüreğimiz olsa da, hayata ve geleceğe karşı sorumluluklarımızın farkında olarak seçimlerimizi doğru yapmalıyız. Eşimiz, işimiz, aşımız, arkadaşımız bizim öncelikli seçimlerimizdir. Bunlardır hayata anlam katan...
 
Son zamanlarda benden istenen konular “Kadının İslam’da yeri”, “sosyal hayatta kadının yeri.” Seçimi yapılmayan kadınlık, bir yandan hayata şekil ve yön veren, ne anne ne de eş olarak vaz geçilmeyen, bütün erkeklerin de en yumuşak tarafıdır. Bir yandan da en çok mağdur olan, ezilen, hakları gasp edilen, bazen de kendi hem cinsleri tarafından bile darbe alan insanlık dramının baş rolüdür kadın.
 
Umudun ve ümidin diğer adı da kadındır.
 
Ne erkek tek başına erkek, ne de kadın tek başına kadın olabilir. Önemli olan ne erkeklik ne de kadınlıktır. İnsanlık olmadıkça, sevgi yürekte filiz vermedikçe cennette bile olunsa insan mutlu olmayacaktır.
 
Kadın, gazetelerin üçüncü sayfa konusu olduğu, sesli ve görsel basında acıları ile ortamda olduğu, yaşanan bu felaketlerin erkek karşıtlığına dönüştürüldüğü bir ortamda kaderi esir olmaktır kadının. Esaret köleliktir. Kölelikten kurtulmak için de savaşmak gerekir. Savaşmak için de düşman olmayı göze almak gerekir. 
 
Kadının esir olduğu bir ortam da şaheser beklemek ne kadar doğrudur?
 
İnsanlığın yarısını oluşturan, bir çocuğu değil dünyayı sallayan, zalimleri de adilleri de yetiştiren kadın değil midir?
 
Kadının mutlu olmadığı ne aile, ne de toplum mutlu olabilir. Zaman su gibi akıp giderken, dünya gündemi pandemi süzgeçinde bütün acılarını unutarak hastalığa mimlenmişken, müslümanlar ideallerinden sıyrılıp kabuklarına sığınmışken hala kadının konu yapılması, hala kadın üzerinden siyasetler üretilmesi acı değil midir?
 
Artık tek atımlık şansımızın farkında olup yaşadıklarımızın sorumluluğunu üstlenmeli, geçmişten ve yaşadıklarımızdan ders almasını bilmeliyiz. Geleceğe yatırım yaparak içinde bulunduğumuz anı ne yaparsak güzel geçiririz derdinde olmalıyız. Nasıl yemeğin tadını kendimiz alıyor, ağrılarımızı yalnız çekiyorsak bütün korkularımızdan da yalnız çıkabilmeliyiz. 
 
Pandemi dönemi bir bakıma kıyametin provası misali oldu. Kimsesin kimseye fayda vermediğinin farkındayız. Korona teşhisi konulması ile kendimizi izole ediyoruz. Kimseye geçirmeyelim düşüncesi ile en çok ihtiyaç duyduğumuz zaman dilimizde, sevdiklerimizden uzak duruyor, kimseye dokunmuyoruz. 
 
Aldığımız kararlarla, söylediğimiz sözlerle, yaptığımız iyiliklerle fiziki mesafelerin olduğu şu zaman diliminde gönüller fetih etmesini becerebilmeli, kırdığımız kalpleri tamir edebilmeli, içimizde kin, nefret, af edememe gibi ne kadar kötü duygu varsa atmayı becerebilmeliyiz. Düşman değil dostluğu tercih etmeliyiz. Zira bizi değerli kılan cinsiyetimiz değil eylemlerimizdir.
 
First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Farklı fetvalar karşısında Müslüman ve küp ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İlmin ve alimin değerli olmasının sebepler ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’a Göre Akletmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Hırs ve Takvâ ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Ömer YILDIZ
 İslami Hareketler Panislamizm Fundamentali ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 İdrakleri Kısırlaştırılan Müslümanlar ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Zalim Mustazaflar” ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Hz. Ömer’in (r.a.) akraba kayırmacılığıyla ...
............................................
 Yazar
 Sema MARAŞLI
 Ailede Şefkat Dili Eğitimleri ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 De ki; Yeryüzünü dolaşın! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Günümüzde beslenme sorunlarımız ve çözüm y ...
............................................
 

Sakın tavukları öpmeyin!
04.01.2021

Kalıcı kilo verdiren mucize yiyecek; kuru baklagiller
05.01.2021

Fas?ta toplu arı ölümlerine karşı savaş
05.01.2021

Acı biber'in 14 faydası
05.01.2021

2030 Yılında Dünyanın Yarısı Obez Olacak
05.01.2021

Hamburger 1 saat içinde vücudunuza nasıl zarar veriyor ?
05.01.2021

Tavuk Kanser'e sebeb oluyor !
05.01.2021

Obezite Türkiyeyi de Tehdit Ediyor.
05.01.2021

Islak Mendil Gerçeği.
05.01.2021

Tavuk Etinde Hastalık Yapan Bakteri Uyarısı.
05.01.2021

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.