SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 4 Kişi

Bugün 427 Kişi

Toplam Ziyaret 1.123.497  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Aile Danışmanı
Yazar Asiye TÜRKAN
 
 
 
Makale Tarihi :  1.05.2022
Hayatın Kadrini Bilip Bayrama Ermek!

Bugün bayram erken kalkın çocuklar!

Arınma, temize çıkma, iki elimizin arasına kafamızı koyup hatalarımızı düşünme, geçmişimizle yüzleşme, yaşadığımız hayatımızın, seçimlerimizin sorumluluklarını üstlenme, temiz bir kalple huzura erme günlerini arkada bıraktık.  

Başının rahmet, ortasının mağfiret, sonunun kurtuluş olan günleri bitirdik. Karanlıklardan aydınlığa, zulümlerden nura geçeceğimiz, üsluplarımızı bir daha gözden geçirmemizle esenlik ve güvenliğin içine girdiğimiz duygusuyla bayrama eriştik. İnsan ömrünün tamamından hayırlı ve Rablerinin izniyle inen meleklerin ruh ve emrinin dağıtıldığı günleri arkada bıraktık. 

Elif gibi kıyamda, lam gibi rükuda , mim gibi secdede olursak ahlaki oluşumumuzu tamama erdirebilmeliydik. Aksi takdirde içinde bütün güzelliklerin sunulduğu kadir gecesinin ne de bir çok nimetlerle sunulan ömrün bereketlenebiliriz. Zira Rabbim Allah, hidayete layık olanları net ifade etmiştir;

“ Elif, lam, mim. İşte bu kitap kendisinde hiçbir şüphe yoktur. Hidayet, doğru yol ancak görmeden Rahman’dan sakınanlar içindir. “ (Bakara 1-2)

Kadrin bilinmesi için her şey bir ölçü üzere yaratılmıştır. Kadir suresi içinde kadir gecesinin bin aydan hayırlı olduğunu buyuran Rabbim, Duhan suresinin ilk ayetlerinde “Apaçık olan Kitap’a and olsun ki biz onu mübarek bir gecede indirdik.  Biz uyarıcılarız” kelamına devamla İsra 85. ayetinde o gece inen ruh hakkında verilen bilginin çok az olduğu ifade edilmiştir. 

Ruh; Arapçada genişlik, rahatlık ve düzen anlamına gelir. Doğru bilgi, toplumun derdini dert edinip ne yapacağını bilmeyen ahlakı güzel, emin sıfatına layık görülmüş, ilk tasdiki aynı yastığa on beş yıl baş koymuş, her haline şahit olan eşinden alan Allah Resulüne inen vahiydendir.

Gerek iki kapak arasında bulunan vahyin sayfalarında olan bilgiler, gerekse  kalbin kabul ettiği, gözlerin gördüğü, kulakların duyduğu şeytana hizmet etmeyen bütün bilgiler zikirdir. Bilinen hakikat ise, insanı sadece doğru bilginin tatmin etmesidir. Hakkı batıldan ayıran Furkan’ı ve yaratılan kainat kitabını iyi okumalı, üzerinde düşünmeliyiz. Kabımız kadar su alacağımız gibi gönlümüzün genişliği kadar Rahmet çeşmesinde faydalanabiliriz. 

Bütün güzellikler gibi bütün kötülükler de geceleyin oluşur. Fecrin aydınlığına kadar esenlik olan kadir gecesi, yüreklere ferahlık veren esintinin alındığı sabah rüzgarı, gönüllerde yer edip hayat tarzı oluşturacak olan ilim gece inerken, Nuh (a.s.) ve Lut (a.s.)’ın gece  arkalarına bakmadan çıkışları, Musa ( a.s.)’ın gece çıkışı ve karanlığın şerrinde Alemlerin sahibine sığınılması istenmiştir. 

Gece; ya aldığımız emirlerle uyuduğumuz uykudan uyanarak yükselmemize ya da gündüzün telaşından yorulup gecenin vereceği hayra kapalı kalarak zillet içinde kalmamıza vesiledir.  Elbette güzel olan ramazan ayının içinde gizlenen ve bin aydan değerli olarak zikredilen Furkan gününü anlamaktır. Zira Furkan, Allah’tan gelen bilgiyi kavrayıp değerlendirme ve hayat tarzı haline geçirme gayretidir. 

Bu bilgi ancak sağlam duruşlu olanlara verilecektir. Rahman Nahl suresi 2. Ayette “(Allah) ‘ Ben’den başka ilah yoktur, Ben’den sakının’ diye uyarmak üzere kullarında dilediğine vahiyle birlikte melekleri indirir!” buyurmuştur. Dereceleri yükselten arşın sahibi Allah, ayrışma günüyle korkutmak için kullarından dilediği kimseye ruhu indireceği Mümin suresinin 15. Ayetinin konusudur.

Hasılı kelam; Rahman rahmet ayının girişinin ilk on gününde kıyamda olursak, marifete uğramak için rükûa eğilirsek, kurtuluşa vesile olan son on gününde ibadetlerimizi Allah için yaparsak imanımızı hayatımıza şahit kılarız. Ancak bu şekilde çocuklar gibi şen olup hayatımızın kadrini bilerek kutlaması olan bayrama erebiliriz.

VES-SELAM

First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Vehhâbîlik ve birkaç soru ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 Sevgi İmandandır ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Kur’an’da Elçinin Misyonu ve Son Elçinin K ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Akıntıya Kapılmak ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Haydar ÖZTÜRK
 İnşirah Suresi Yorumu ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Kur’an Üzerinde Birleşemeyenler Acaba Ne Ü ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 İslam Kültür mü? ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Tarihin Son Sayfası ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Faizli Konut Kredisiyle Ev Almayı Planlaya ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Hayatın Kadrini Bilip Bayrama Ermek! ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Diş Macunu ve Temizlik Ürünleri ...
............................................
 

Enerji içeceklerinin fazla tüketimi çocuklar için tehlike kaynağı
26.02.2022

Bilim insanlarından "kahve" araştırması: Ömrü uzatıyor
25.02.2022

Nadir görülen genetik bir hastalık: Progeria
23.02.2022

Ölüm anında insan beyninde neler oluyor?
23.02.2022

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
22.02.2022

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
20.02.2022

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
20.02.2022

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
19.02.2022

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
18.02.2022

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
15.02.2022

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.