SERTİFİKA MÜRACAATI EĞİTİM AKADEMİSİ MERAK ETTİKLERİNİZ
KURUMSAL

BELGELENDİRME
 
KURULLARIMIZ
 
İSTATİSTİKLER
Aktif Ziyaretçi 8 Kişi

Bugün 287 Kişi

Toplam Ziyaret 1.128.716  Kişi
 

"Okuyup Öğrenmek , Cehalet akıntısına karşı kürek çekmektir." S.ALIÇ

  KÜLTÜR KÖŞESİ MAKALELERİ 
   
Yazar Ünvanı Araştırmacı-Yazar
Yazar Abdülaziz KIRANŞAL
 
 
 
Makale Tarihi :  19.05.2022
Faizli Konut Kredisiyle Ev Almayı Planlayan Müslüman Ailelere

Eğer faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsanız lütfen şu konularda da bir plan ve bir hazırlık yapmayı ihmal etmeyiniz.

Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Rabbinizin: “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizi terk edin! Yok, eğer böyle yapmazsanız Allah’a ve Resulüne karşı bir savaşa girdiğinizi bilin!” (Bakara, 278-279) ayetine muhatap olma riskiniz de var. Ayette bahsedilen bu savaşın sizin evinizin içine ve tüm odalarına kadar sıçrama ve tüm hayatınızı bir kavga, tartışma ve küskünlük girdabına sürükleme ihtimali de var. Bu savaş tehlikesine karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?

Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Rabbinizin: “Allah faizi mahveder” (Bakara, 276) ayetine muhatap olma riskiniz de var. Bu faizle birlikte tüm kazanımlarınızın, huzurunuzun, mutluluğunuzun, sağlığınızınız ve afiyetinizin de beraberce mahvolma ihtimali var. Bu mahvolma tehlikesine karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?

Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Peygamberinizin (S.A.S.): “Faizi yiyene, yedirene, yazana ve şahitlik edene lanet olsun. Onlar günahta eşittir” (Tirmizî, Büyû’ 2) hadisine ve tehdidine muhatap olma riskiniz de var. Bu listede sayılanlar arasında sizin isminizin geçme ihtimali de var. Bu tehlikeye karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?
Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Peygamberinizin (S.A.S.): “Kim malını faiz yoluyla artırırsa, onun akıbeti mutlaka malının azalarak iflâsa (fakirliğe) sürüklenmesidir” (İbn-i Mâce, Ticârât, 58) hadisine ve uyarısına muhatap olma riskiniz de var. Daha fazla kazanacağım derken elinizdekilerin tamamını kaybetme ihtimaliniz de var. Bu tehlikeye karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?

Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Peygamberinizin (S.A.S.): “Bir toplulukta faiz yaygınlaşırsa, o topluluk mutlaka kıtlıkla cezalandırılır” (Ahmed b. Hanbel Müsned, c. IV/20) hadisine ve uyarısına muhatap olma riskiniz de var. Geniş bir eviniz, bolca paranız ve çokça malınız da olsa bir anda kendinizi hayal bile edemeyeceğiniz bir darlığın ve sıkıntının içinde bulma ihtimaliniz de var. Bu tehlikeye karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?

Düşünün! Faizli konut kredisiyle bir ev almayı planlıyorsunuz. Ama eğer bunu yaparsanız Peygamberinizin (S.A.S.): “İnsanı helak eden yedi şeyden uzak durun! Bunlar, Allah’a şirk koşmak, sihir ve büyü yapmak, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı bir insanı öldürmek, FAİZ YEMEK, yetim malı yemek, harpten kaçmak, suçsuz insanlara zina iftirasında bulunmak” (Buhârî, Vasâyâ 23) hadisine ve uyarısına muhatap olma riskiniz de var. Gördüğünüz gibi bu helak edici şeylerden birisi de sizin ev alırken kullanmayı planladığınız faizdir. Bu tehlikeye karşı da bir plan yaptınız mı? Emin misiniz? Kalbiniz tam olarak mutmain mi?

Dikkat edin! Birileri çıkıp size: “Biz sizin iyiliğinizi düşünüyoruz. Tüm çabamız, sizin de bir ev sahibi olmanızdır. İşte bu nedenle size son derece düşük oranlarla faizler hazırladık” diyebilir. Birileri de size bu faizle ilgili fetvalar üretebilir. Ama siz yine de kalbinize sorun. Çünkü vicdan asla yanılmaz.


Unutmayın! Bunca ayet ve hadisten sonra eğer faizi meşrulaştırmak için üretilmiş fetvaları ve bu bozuk düzenin kendi sömürü çarkını ayakta tutmak için verdiği faizi tercih ederseniz artık tüm mesuliyet size aittir. Çünkü Allah herkese istediğini seçebilecek hür bir irade ve düşünebilecek bir akıl vermiştir. Sonuçta herkes kendi tercihini yapar ve elbette kendi imtihanını yaşar.

First Page Next Page 1 Previous Page Last Page Sayfa 1 / 1 -- Listelenen Sayfa Sayısı 1
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Hayreddin KARAMAN
 Biz geride mi kaldık niçin? ...
............................................
 Prof.Dr.İlahiyatçı
 Faruk BEŞER
 İki olay üzerinden iki ilginç kavram ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Hüseyin BÜLBÜL
 Gıybet İle Gayreti Karıştırmayalım ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Harun GÖRMÜŞ
 Peygamberler Gibi İman Etmek ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Haydar ÖZTÜRK
 Tin Suresi Yorumu ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 OSMAN COŞKUN
 Kuran’sız Kulluk Olmaz! (1) ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Muhammed CELİL
 “Allah’ım Ayaklarımızı Dinin Üzere Sabit K ...
............................................
 Üni. Öğretim Üyesi
 Dr.Cahit KARAALP
 Modern Eğitim Sisteminde "Allah" sorunu ...
............................................
 Araştırmacı-Yazar
 Abdülaziz KIRANŞAL
 Ahir Zaman Gençlerine Tavsiyeler ...
............................................
 Aile Danışmanı
 Asiye TÜRKAN
 Vicdanın Sesi Kesilmezse Aklın Sesi Duyulu ...
............................................
 Yönetim Kurulu Başk.
 Selahaddin ALIÇ
 Unutulmayan Değerli Hocamın Bende Bıraktığ ...
............................................
 

Enerji içeceklerinin fazla tüketimi çocuklar için tehlike kaynağı
26.02.2022

Bilim insanlarından "kahve" araştırması: Ömrü uzatıyor
25.02.2022

Nadir görülen genetik bir hastalık: Progeria
23.02.2022

Ölüm anında insan beyninde neler oluyor?
23.02.2022

Antibiyotikler Tedavi Özelliğini Kaybediyor
22.02.2022

Gereksiz Aspirin Mide ve Beyin Kanamsı Nedeni
20.02.2022

Her 100 Kişiden Birinde Çölyak var.
20.02.2022

Çocukları Bekleyen Büyük Tehlike.
19.02.2022

Cilt Kreminde Civa Çıktı.
18.02.2022

Skandal ! Hamburgerde İnsan ve Fare DNA'sı bulundu.
15.02.2022

Tüm Haberler
Mail adresinizi ekleyin yeni faaliyetlerimizden anında haberdar olun.
  Kuruluş 2010 : Selahaddin ALIÇ Copyright © 2010-2021 Hedem Helal Denetim ve Sertifikalandırma Merkezi
Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.